Náměšť nad Oslavou oslaví 100 let republiky

akt img940Oslavy příjezdu prezidentaOslavou u příležitosti 100 let republiky bude v pátek 21. a v sobotu 22. září žít Náměšť nad Oslavou. Město, jeho Městské kulturní středisko společně s 22. základnou vrtulníkového letectva připravují vyvrcholení celoročních akcí, které významné výročí připomínají.

V pátek v 16.00 na Masarykově náměstí zahájí oslavy průvod náměšťských spolků, který navazuje na prvorepublikovou tradici. Zástupci města položí k památníku obětem první světové války na Staré radnici věnec, dekorují prapory města i letecké základny a nad městem přelétne vrtulník. Atmosféru podtrhne vojenská hudba Sextet a státní hymnu zazpívá Julie Rajtmajerová. Návštěvníci se mohou těšit na koncert Vojenské hudby a armády ČR – zahraje Sextet a Klarinetový kvartet, a vrcholem večera budou Sestry Havelkovy s dechovou kapelou.

Sobota bude patřit všem návštěvníkům včetně rodinám s dětmi. Návštěvníci zaplní Masarykovo náměstí, areál Staré radnice a otevřená bude i Výstavní síň a expozice Papírníkova tiskárna a Pamětní síň Ondřeje Knolla. Těšit se můžete na farmářské a řemeslné trhy, na ukázku hasicí techniky a zásah členů dobrovolných hasičů při požáru nebo na představení závodního automobilu, který zajistí Automotoklub. Chybět nebude prezentace dobových uniforem v podání Klubu vojenské historie 43. pěšího pluku Brno a děti zase ocení dílničky v expozicích a za Starou radnicí, kde si budou moci vyrobit například pamětní odznáčky Náměšť nad Oslavou – slavíme 100 republiky nebo si vyzkoušet dobový tiskařský stroj.

Odpoledne vystoupí tanečnice a tanečníci ze Základní umělecké školy z Náměště, soubor Cantorum představí písně z Broadwayských muzikálů, dámskou část publika potěší profesionální módní přehlídka oděvů z dob první republiky s komentářem, do Náměště přijede i Roman Horký a skupina Kamelot a dvoudenní oslavy zakončí ohňostroj a odtroubení večerky.

„Dramaturgie oslav vychází z historických i novodobějších tradic města a je založená na spolupráci místních organizací, spolků a dobrovolníků, která je pro naše město velmi cenná a ojedinělá,“ prozradila vedoucí Městského kulturního střediska Zuzana Valová s tím, že do oslav se zapojí místní dům dětí a mládeže, školy, dobrovolní hasiči, Český klub turistů a další významné spolky a místní organizace.

 

Foto: Oslavy příjezdu T. G. Masaryka, Náměšť nad Oslavou, náměstí, 13. 6. 1928

Více informací: http://mks-namest.cz/