Novinka ve Vysočina Areně: Pumptracková dráha patří k největším v Česku

akt img949A7D3F86C-A650-4923-A994-58A18E5CDFCFVysočina Arena v Novém Městě na Moravě má pro cyklisty nové vyžití. K populárním singletrackům, silničním, MTB a gravel okruhům přibyla možnost vyzkoušet si asfaltovou pumptrackovou dráhu. Nová specifická trať pro terénní cyklistiku, takzvaný pumptrack, patří pro své parametry aktuálně k největším v Česku.

Už teď si ji mohou cyklisti vyzkoušet, oficiální otevření s doprovodným programem se uskuteční spolu s tradičním otevíráním singletracků na začátku sezóny 2019.

Cyklodestinace Novoměstsko i samotná Vysočina Arena je s novým pumptrackem atraktivnější a úspěšně konkuruje dalším areálům zaměřeným na milovníky terénní cyklistiky a cílovou skupinu rodin s dětmi. Trať je koncipovaná jako okruh pro začátečníky, na který pak navazují obtížnější pasáže. Svoje první dovednosti si tak mohou zlepšovat hlavně začátečníci, ale trať je atraktivní výzvou i pro zkušené jezdce.

„Některé pumptracky v Česku mají přírodní povrch z uježděné hlíny, jiné jsou asfaltové. Ve Vysočina Areně se zvolil asfaltový povrch, a to hned z několika důvodů. Je bezúdržbový, má široké spektrum využití jak pro jízdní kola, tak i skateboardy, inline brusle nebo dětská odrážedla. Navíc je provozuschopný už krátce po dešti a při mírnějších zimách v podstatě celoročně,“ upřesnil krajský cyklokoordinátor Petr Stejskal.

Umístění tratě přímo v areálu Vysočina Areny je záměrné, v návaznosti na ostatní infrastrukturu a zázemí pro návštěvníky. V blízkosti je parkoviště, sociální zařízení, půjčovna a servis kol, tzv. test centrum nebo občerstvení.

Pumptracková dráha je nyní dokončená, v následujících týdnech dojde ještě k zatravnění okolních ploch, výsadbě solitérní zeleně, nástřiku vodicích čar a doplnění drobného mobiliáře. „Věříme, že doposud nevyužitá plocha v areálu Vysočina Areny bude sloužit nejen aktivní veřejnosti, ale jistě zatraktivní i konání některých cykloakcí, které Arena hostí v průběhu roku. Veřejnost se pak může těšit i na oficiální otevření pumptracku s doprovodným programem, které je naplánováno spolu s tradičním otevíráním singletracků na začátek sezony 2019,“ zve už nyní všechny cyklonadšence Petr Stejskal.

Menší pumptracky najdete na Vysočině také v Lukách nad Jihlavou, Vilémově a od letošního roku i v Jemnici.

Věděli jste?

Nový a populární trend pumptrackových tratí dovoluje na relativně malé ploše vytvořit podmínky, které mladým lidem a dětem mohou získat první dovednosti a správné návyky pro jízdu v terénu. Jezdec se postupně zdokonaluje a používá „pumpování”, tedy pohyb nahoru a dolů jako hnací sílu jízdního kola namísto šlapání, odtud název pumptrack.

Více informací: http://www.vysocina.bike/