Úspěch ve Zlatém erbu a nová lákadla Pelhřimova

1 2Pelhřimov je atraktivním místem a má turistům i místním obyvatelům co nabídnout. Svědčí o tom i poslední novinky, které prezentovali ve středu 3. dubna zástupci Kulturních zařízení města Pelhřimova (KzmP).

Turistický portál www.pelhrimovsko.cz získal druhé místo v soutěži o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí Zlatý erb, a to konkrétně v kategorii Cena ministryně pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci v kategorii Kraje a regiony. Toto ocenění převzali v pondělí 1. dubna na konferenci ISSS  v Hradci Králové zástupci KzmP, ředitel Martin Ecler a Michal Strnad, spolu s místostarostou města Pelhřimova Josefem Kochem. První místo obsadila prezentace hlavního města Prahy, na třetím místě byla prezentace Libereckého kraje.

022 0„Je to úžasné, Zlatý erb je to nejprestižnější ocenění, které se uděluje webovým stránkám,“ neskrýval radost z vynikajícího umístění ředitel KzmP Martin Ecler. Ten připomněl, že  www.pelhrimovsko.cz se umístilo v kategorii krajů, kde soutěžily i stránky realizované z mnohem větších rozpočtů, a tak je úspěch o to cennější. Stránky www.pelhrimovsko.cz, které provozují KzmP, byly spuštěny v loňském roce a lákají návštěvníky do Pelhřimova prostřednictvím bohaté nabídky turistických cílů, přehledným informačním servisem atd. Softwarovou stránku projektu vytvořila na základě scénáře KzmP firma Memory Computers.

Pelhřimov – historie – současnost. Tak se jmenuje nová expozice, která byla otevřena ve středu 3. dubna jako součást turistického informačního centra v prostorách domu čp. 10 na Masarykově náměstí v Pelhřimově. Jak napovídá název, v této expozici čeká návštěvníky i místní občany seznámení s městem z pohledu historie i současné doby. K dispozici tu jsou panely s informacemi,  interaktivní displej, který nabízí mnoho zajímavostí včetně historických filmů o Pelhřimovsku, zájemci se dozví o vývoji městského znaku, najdou tu trojrozměrný model osídlení města, ale mohou si třeba také přehrát Pelhřimovskou polku v podání kapely Vysočinka atd. Expozice je zdarma. Realizace této expozice byla podpořena z Fondu Vysočiny z grantového programu Klenotnice Vysočiny.

Další novinky čekají na návštěvníky v MÚZYu Lipských. Zde byly do stávajícího MÚZYa, které přibližuje slavný pelhřimovský umělecký rod, nainstalovány nové exponáty – kromě jiného například listina o udělení titulu „zasloužilý umělec“ L. Lipskému. Možná největším lákadlem ale bude „Natáčecí ateliér - Ať žijí duchové“, který byl nově otevřen v poslední dosud nepřístupné části. Na jedné straně této místnosti je v životní velikosti filmový štáb Oldřicha Lipského, druhé straně vévodí fotografie hradu Krakovec, kde se uvedený film natáčel. Kromě toho se tu nachází spousta rekvizit, které si mohou zájemci uspořádat podle svých představ. Mají tak možnost se stát součástí filmu a pořídit si na památku fotografie, které budou následně ke stažení na www.pelhrimovsko.cz v sekci Fotopointy.

Oficiální prezentace uvedených novinek se ve středu 3. dubna dopoledne zúčastnili představitelé města Pelhřimova místostarostové Josef Koch a Zdeněk Jaroš, produktová manažerka Vysočina Tourism Magdaléna Svatoňová, zástupci sdělovacích prostředků, Agentury Dobrý den a další hosté. Místostarosta Josef Koch připomněl, že přibližně před dvěma roky proběhlo v budově čp. 10 v Pelhřimově stěhování TIC do nových, větších a příjemnějších prostor, což se s odstupem času ukázalo jako veskrze správný krok, a popřál současným nově otevřeným expozicím, aby se setkaly s podobně pozitivní reakcí veřejnosti, která se do nich bude ráda vracet. Poděkoval také všem, kteří se na realizaci uvedených  expozic podíleli.