Folklornímu festivalu Horácko zpívá a tančí ve Světlé nad Sázavou

DSC 0176Ve dnech 24. a 25. května se ve Světlé nad Sázavou uskuteční XII. ročník folklorního festivalu Horácko zpívá a tančí. Již podle účatníků festivalu je zřejmé, že to bude oslava folkloru svým významem přesahující hranice Kraje Vysočina. Však také záštitu nad festivalem přijali poslanec Evropského parlamentu Mgr. Tomáš Zdechovský, senátor Ing. Jaromír Strnad, poslanec Poslanecké sněmovny PČR a hejtman Kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek a náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Ing. Jana Fischerová.

Na festivalu vystoupí dětské soubory Hadářek z Červeného Kostelce, Krušpánek z Velké Bystřice u Olomouce, Drahánek z Blanska, Dubínek ze Sezimova Ústí, Šípek z Jihlavy, Bystřinka ze Žďáru nad Sázavou, Kalamajka z Havlíčková Brodu a Škubánek ze Světlé nad Sázavou, který se představí též v rolí hostitele. Z dospělých to budou soubory Jitřenka z východočeské Dolní Čermné, Drahan z Blanska, Studánka ze Žďáru nad Sázavou, Pramínek z Jihlavy a Horácká cimbálová muzika ze Žďáru nad Sázavou. O to, že festival bude mít punc „mezinárodní“ se postarají soubor Zemplínik Michalovce z východního Slovenska a díky projektu Muzea Vysočiny Třebíč v rámci projektu česko-rakouské příhraniční spolupráce to bude Soubor lidových tanců Zemské mládeže z Rakouska.

Festival nebudou pouze vystoupení folklorních souborů, akce bude mít bohatý doprovodný program. Budou to například výstava dětských prací z výtvarné soutěže na téma Jarmark, týden regionálních horáckých jídel ve školní jídelně, koncert skupiny Čechomor (ten byl během jednoho den vyprodán), oblíbený pořad Posezení u cimbálu v Městské restauraci, sobotní jarmark lidových řemesel na náměstí Trčků z Lípy. Důležitou informací je, že festival podpořil Kraj Vysočina z programu Fond Vysočiny.