Na Vysočině se lyžuje. V provozu je více než desítka areálů

DSC 8384Zima je v plném proudu. Ač přírodního sněhu dosud moc nenapadlo, podmínky pro lyžaře jsou na Vysočině dobré. Mnohé zdejší lyžařské areály jsou v provozu a nabízejí upravené sjezdovky s dostatečnou vrstvou technického sněhu. V některých lokalitách už lze vyrazit dokonce i na běžky. Vysočina je nejen pro lyžaře skvělá volba. Je dostupná ze všech koutů republiky a co víc, lyžovačka zde nevyjde zdaleka tak draho jako horách.

Na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí se lyžuje už od poloviny prosince. Lyžařský areál (www.skivm.cz) leží těsně u dálnice D1, z Brna je to 50 a z Prahy 160 kilometrů. Středisko je v nadmořské výšce 550 metrů a nabízí tři sjezdovky. Hlavní má délku 430 m, převýšení 85 m a nahoru vás vyveze vlek s kotvami. K dispozici je zde ski bar, restaurace, půjčovna lyží i lyžařská škola. Na vrcholu svahu se tyčí rozhledna ve tvaru dvoušroubovice, jejíž vrchol je ve výšce 584 metrů nad mořem.

Nedaleko odtud, u Nového Města na Moravě, najdete další lyžařský areál Vysočiny – Harusák (www.skisnowpark.cz). Sjezdovku má dlouhou 550 m s převýšením 110 m. Horní stanice je v nadmořské výšce 734 metrů. Svah obsluhuje lanová dráha, která přepraví 1 400 osob za hodinu. I zde jsou připraveni na dětské návštěvníky vlekem i lyžařskou školou. Navíc, v novoměstské Vysočina aréně jsou upravené i tratě pro běžkaře.

Poblíž v Jimramově je v provozu další lyžařský areál (www.skijimramov.cz). Koncem prosince začali provozovatelé vleku se zasněžováním ve Svratce (www.skiareal-svratka.cz). Sjezdovka leží v CHKO Žďárské vrchy a má délku 400 m. Její horní stanice je ve výšce 742 m n. m. Sněhová děla už jedou i ve skiareálu Dalečín (www.skidalecin.cz).

Jihlavsko nabízí lyžování na vrchu Čeřínek (www.cerinek.cz/ski) ve výšce 761 m n. m. Svah se sjezdovkou je orientován jihozápadním směrem. V blízkosti vleku je také možnost ubytování. Lyžuje se už i na Šacberku (www.sacberk.cz).

Další skvělou lyžovačku si můžete užít v Lukách nad Jihlavou či na Křemešníku (www.gizela.cz). V Lukách vás obslouží čtyřsedačková lanovka s kapacitou 1 400 osob za hodinu nebo kotvový vlek. Červená sjezdovka má 600 m délky a modrá sjezdovka dokonce 660 metrů. Občerstvit se můžete v chatě Gizela.

Křemešník na Pelhřimovsku (www.skikremesnik.cz) nabízí sjezdovku 370 metrů dlouhou a převýšením 57 metrů. Horní stanice vleku, který přepraví až 1 200 lidí za hodinu, je v nadmořské výšce 755 m n. m.

Na Třebíčsku lze lyžovat ve ski areálu Jalovec (www.skjalovec.com), který má k dispozici dva vleky na sjezdovkách orientovaných severozápadním směrem. Podmínky jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé lyžaře.

Více informací o otevíracích hodinách, cenách jízdenek a dalších ski areálech na Vysočině najdete na webu www.vysocina.eu.

Martina Strnadová, Vysočina Tourism