Evropský strom roku roste na Vysočině. Je to Chudobínská borovice

05b -_DSC00176Chudobínská borovice ze skalnatého ostrohu Vírské přehrady na Vysočině vybojovala titul Evropský strom roku. Lidé jí dali 47 226 hlasů. Druhý za ní skončil chorvatský jinan s 28 060 hlasy a třetí ruský topol s 27 411 hlasy. S velkým náskokem tak předstihla dalších patnáct vítězů národních anket. 

A co je na tom všem v době řádění kůrovce tou nejlepší zprávou? Mikroregion Bystřicko se zavázal, že za každý hlas, který borovice získá v anketě o Evropský strom roku, vysází jeden nový strom. Sázení listnáčů začalo už loni na podzim po vítězství borovice v českém kole ankety Strom roku.

Tři sta padesát let stará borovice lesní roste poblíž Vírskou přehradou zatopené obce Chudobín. I proto se jí také říká strážkyně zatopeného údolí. Nachází se v ochranném pásmu vodárenské nádrže a tudíž je k ní přísný zákaz vstupu. Pokochat se pohledem na strom, který vypadá tak trochu jako bonsaj, však určitě můžete. Zaujme nejen svým vzhledem, ale hlavně příběhem. Vždyť přečkala rozmary klimatu i působení člověka.

Martina Strnadová, Vysočina Tourism