Na Vysočině už můžete do muzeí a galerií. Od pondělí otevře i většina hradů a zámků

2588Většina krajských galerií, výstavních síní, muzeí a jejich poboček už je po koronavirové pauze zpřístupněna veřejnosti. Od 25. května pak plánují otevřít i hrady a zámky. Návštěvníci musejí počítat s režimem prohlídek v souladu s aktuálními vládními opatřeními.

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod v současné době nabízí návštěvníkům výstavu Bejvávalo, bejvávalo dobře aneb Vesnický život na přelomu 19. a 20. století. Je přístupná až do 30. srpna. Štáflova bašta zatím zůstává uzavřená větším skupinám a je přístupná pouze jednotlivcům.

Otevřely se již i Muzeum Vysočiny Jihlava včetně pobočky v Třešti. V Jihlavě mohou zájemci zhlédnout výstavu Po stopách brouka Pytlíka aneb Hmyzí postavičky z knížek Ondřeje Sekory očima entomologa. Dalším lákadlem jihlavského muzea jsou Archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Jihlavsku aneb Využití dendrochronologie v archeologii nebo výstava věnovaná 100. výročí narození významného českého historika a archiváře PhDr. Františka Hoffmanna, CSc. Průřez celoživotní tvorbou fotografa Antonína Chloupka mapuje další výstava s názvem 75. Hrad Roštejn se otevře od 2. června, neboť zatím ještě probíhá úprava jeho nádvoří.

Muzeum Vysočiny Pelhřimov zve na výstavu O krávě přibližující chov hovězího dobytka, který byl dříve neodmyslitelnou součástí každodenního života lidí na venkově. Interiéry hradu Kámen budou zpřístupněny od pondělí 25. května.

Lidé mohou navštívit i Muzeum Vysočiny Třebíč v prostorách zámku a Centrum tradiční lidové kultury v Cyrilometodějské ulici, kde probíhá výstava Lidové zvyky na Vysočině.  Pobočka Muzeum řemesel Moravské Budějovice zatím zůstává uzavřena z důvodu probíhající dlouhodobé rekonstrukce. Výstava k výročí konce druhé světové války proto proběhne v moravskobudějovické Besedě. Pobočka Muzeum Jemnice se otevře od června.

Muzeum Velké Meziříčí zve na výstavu o historických cukrárnách, zámecké expozice otevře od 25. května. Přístupné je i Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově. V Muzeu nové generace ve žďárském zámku je k vidění výstava Včela – cesta do včelího města. Prohlídková trasa Po stopách Santiniho v prostorách zámku bude přístupná také až od pondělí.

Své návštěvníky přijímají také Oblastní galerie v Jihlavě, Horácká galerie v Novém Městě na Moravě, i když zatím bez doprovodných programů. Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě je připravena otevřít 22. května.

Programy a aktuální informace najdete na webových stránkách muzeí a galerií.

Martina Strnadová, Vysočina Tourism