Jihlavské náměstí ožije kulturním létem

film-reel-107997 1920Akce Kulturní léto pod jihlavským nebem navazuje na tradiční kulturní léto, které v posledních letech pořádal Miroslav Tomanec s Kavárnou Muzeum. Akce se bude konat ve stejných místech jako obvykle, v prostorech Velké zahrádky Kavárny Muzeum. Akci podpořilo Statutární město Jihlava.

V průběhu července proběhnou čtyři tématicky odlišné kulturní večery, ve kterých se představí primárně regionální a mladí začínající umělci. Snahou je dát jim prostor ukázat se i takovému publiku, které je odlišné od akcí, na kterých jsou zvyklí vystupovat. Právě díky tomu, že se akce koná v otevřeném prostoru jihlavského náměstí, budeme se snažit zaujmout i náhodné kolemjdoucí.

První večer nese název Dialogy s autory a bude zaměřený na mluvené slovo – ať už budou umělci předčítat ze své poezie nebo slamovat. Představí se slamerka Thea Sedmidubská, básnířka Pavlína Pulicarová, herec Zdeněk Stejskal, básnířka Apolena Vybíralová a performerka Adéla Vašíčková. Sestavu doplní členové gymnazijního plátku A3. Akce se bude konat v úterý 7. července od 20:00 a bude trvat přibližně hodinu a půl.

Druhý večer Současný krátký film dává prostor současné mladé generaci filmařů. Ve spolupráci s jihlavským DIODem představíme několik krátkometrážních filmů, žánrově rozmanitých, které poskytnou zběžný přehled o současném krátkém filmu jako takovém. Dramaturgii programu společně utvářel Přemysl Martinek, který působí nejen v DIODu, ale zároveň je členem Rady Státního fondu kinematografie. Partnerem večera je jihlavské Centrum dokumentárního filmu a DKO. Akce proběhne v úterý 14. července od 21:00, kdy proběhne dramaturgický úvod a představení. Po setmění se začne promítat.

Třetí večer Mladý teátr lidem vyplní svým divadelním představením divadelní uskupení VOKO. “Naše nové představení bude komediálně reagovat na události, které se nás už týkají skoro čtvrt roku. Některá nařízení jsou sama o sobě komedií, z jiných si komedii uděláme my. Ale rozhodně to bude upřímná a zdravotně nezávadná zábava,” přibližuje Vojtěch Šoula, jeden z principálů divadla VOKO, které vystoupí i v doprovodu externistů.

Poslední večer Večer múzického umění vystoupí skvělá zpěvačka Nicol Freibauerová v doprovodu lokální skupiny Jarda band. Zazní covery různých oblíbených písní. Diváci budou mít v případě zájmu prostor k tanci.