Začátek prázdnin na Roštejně

roštejnLetní prázdniny budou na hradě Roštejn nedaleko Telče plné kulturních zážitků, v první polovině července především ve formě divadelních prohlídek a představení. K dispozici budou návštěvníkům rovněž všechny interiérové prohlídkové trasy a výstup do věže za zvýhodněné vstupné a mimo ojedinělých situací znovu již i parkování přímo před budovou hradu.

 

Hlavní hradní sezonu, která bude pomyslně zahájena prodlouženým prvním červencovým víkendem, odstartují populární divadelní prohlídky „Se zlatou růží v erbu“ v podání DS Karla Čapka z Třeště. Během hodinové prohlídky se návštěvníci spolu s průvodcem podívají do středověku, konkrétně do doby založení hradu a potkají některého z roštejnských pánů spolu s celou jeho rodinou. Spolu s nimi pak zažijí různá další zajímavá setkání s hradními obyvateli. Prohlídky se budou odehrávat po tři dny 4. – 6. 7., odcházet budou po půl hodinách s tím, že vynechán je prostor na polední pauzu. V uvedené dny nebude v provozu klasická historická prohlídka na trase A, která bude obsazena právě divadelními prohlídkami. Plné vstupné na prohlídku je 200,- Kč, snížené (děti, studenti, senioři) 100,- Kč. Doporučena je předchozí rezervace vstupenky na telefonu +420 733 161 817, který je dostupný v otevírací době hradu, nicméně vstupenky budou k mání i na místě.

Již o týden později ožije roštejnské nádvoří dalším zajímavým divadelním příběhem, tentokrát v podání Horáckého divadla Jihlava, které odehraje v pátek 10. a v sobotu 11. 7. na nádvoří představení „Osudy dobrého vojáka Švejka“. Akce se koná v rámci projektu Divadelní (Ne)prázdniny a opakovat se bude ještě i o týden později 17. a 18. 7. Začátek představení je stanoven vždy na 19.00 hodin, na nádvoří hradu budou první diváci vpuštěni v 18.30. Plné vstupné činí 250,- Kč a vstupenky je možné objednávat přes online objednávkový systém Horáckého divadla, případně je omezené množství vstupenek k dispozici na pokladně hradu. Vstupenky budou dle kapacity dostupné i těsně před vlastním představením na hradě.

Od počátku letních prázdnin, tedy od 1. 7., se navíc v souladu s platnými nařízeními ruší povinnost nosit roušky v interiérech hradu, přesto však správa hradu doporučuje návštěvníkům, aby dbali hygienických pokynů umístěných na webových stránkách a informačních letácích v areálu. Od stejného data se Roštejn, stejně jako celé Muzeum Vysočiny Jihlava, připojuje ke krajské akci na podporu turismu spočívající ve snížení vstupného.