Pořád nevíte kam na bezpečnou dovolenou? Přece do přírody na Vysočinu

DSC 5729_1Letošní léto je poněkud nestandardní. Alespoň co se trávení dovolených týče. Lidé si nejsou jistí, kam vyrazit, kde si užít klidnou a hlavně bezpečnou dovolenou. Čistá příroda je v tomto případě zcela jistě dobrá volba. A takovou nabízí Vysočina. Kraj na pomezí Čech a Moravy.

Vysočina je třetí nejrozlehlejší kraj v České republice s třetí nejmenší hustotou zalidnění. Venkovský a pohostinný. Žije zde pouhých 75 obyvatel na kilometr čtvereční. Takže na namačkané davy turistů v jednom místě určitě nenarazíte. Vysočina navíc oplývá nádhernou přírodou a rozmanitou, malebnou krajinou. Stačí se podívat do zelených Žďárských vrchů, chráněné krajinné oblasti. Objevíte husté lesy, z nichž ční skály s nejvyšším vrcholem Devět skal (836 m n. m.). Lákavým turistickým cílem je Vírská přehrada s Chudobínskou borovicí, novým Evropským stromem roku, nebo Velké Dářko, takové vysočinské moře.

Mavic2 15Přesuňme se ze Žďárska na Třebíčsko a je tu další velká vodní plocha Dalešické přehrady s kouzelnou Kozlovskou podkovou, již zde vytváří řeka Jihlava. Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step nedaleko vodní nádrže láká svým neopakovatelným reliéfem terénu a ojedinělou faunou i flórou.

A co teprve Křemešník na Jihlavsku, jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, známé a mnoha pověstmi opředené poutní místo v prostředí lesů, kde osvěžení nabízejí křišťálově čisté studánky.

Svatá Kateřina, kde se stékají léčivé prameny, leží u Počátek na Pelhřimovsku. A víte, že tam najdete i české Stonehenge? Tajemný kruh druidů, novodobou repliku megalitické stavby, tvoří třiatřicet kamenů stojících v pravidelném kruhu o průměru 108 metrů. Je to magické místo doslova nabité energií.

Už jste se procházeli údolím řeky Sázavy, které si oblíbili skauti v čele s Jaroslavem Foglarem? Znáte jejich kouzelnou Sluneční zátoku? A nebo údolí řeky Doubravy, kde naprostý klid ruší jen šumící řeka a zpěv ptactva. To vše můžete projít při návštěvě Havlíčkobrodska. A nevynechejte ještě jedno zdejší pozoruhodné místo, jímž jsou zatopené Lipnické lomy s památníkem národního odposlechu. Tvoří ho obrovská, ve skále vytesaná Ústa pravdy, Bretschneiderovo ucho a Zlaté oči.

Vysočina je protkaná sítí cyklostezek a cyklotras, jež dohromady čítají 2 500 kilometrů. Pro pěší jsou tu četné naučné stezky. Na své si přijdou i milovníci jízdy na koni, pro něž je na Vysočině připraveno zázemí mnoha jezdeckých stanic ve všech regionech kraje i síť jezdeckých tras. Přehlédnout kopcovitou krajinu můžete z třech desítek rozhleden a vyhlídkových věží. Na vrcholech zdejších kopců krom rozhleden ční i mnohé zříceniny skrývající nejedno tajemství. To není málo.

Vysočina má co nabídnout, co říkáte? Tak neváhejte a vybírejte místo, kde strávit parádní dovolenou na Vysočině. A navíc se slevou na ubytování. Vybírejte z naší nabídky výletů a turistických cílů na Vysočina.eu.

Martina Strnadová, Vysočina Tourism