Praskoleská lípa soupeří o titul Strom roku

5908a-1Hlasování v devatenáctém ročníku národní soutěže Strom roku 2020 odstartovalo. Vysočina v ní má i letos svého zástupce. Je jím Praskoleská lípa z Jihlavska. Soupeří o titul s dalšími jedenácti stromy z celé ČR.

Podpořit Praskoleskou lípu můžete v online hlasování na stránkách Stromroku.cz nebo odesláním DMS, a to až do 11. října. Vyhlášení vítěze proběhne 20. října na Den stromů v brněnské hvězdárně. Vítězný strom získá odborné ošetření zdarma a postup do celoevropského kola soutěže. Národním stromem roku a poté Evropským stromem roku se loni stala Chudobínská borovice ze Žďárska na Vysočině.

5908cOsm set let stará Praskoleská lípa velkolistá s obvodem kmene 920 cm patří k našim nejstarším a nejmohutnějším památným stromům. Roste v obci Praskolesy u Mrákotína na Vysočině. Soutěží v anketě Strom roku s číslem 4 a je označena jako ochránkyně evangelíků. Podle pověsti totiž v její dutině evangelíci konali bohoslužby v době, kdy panovala náboženská nesvoboda. Tajemné světlo vycházející ze stromu děsilo kolemjdoucí, kteří si stěžovali jezuitům. Ti zakročili, lípu vykropili svěcenou vodou a dutinu upravili na zvoničku, aby se v ní žádné další obřady konat nemohly. A evangelíci pak byli pronásledováni mnohem víc. Tolik praví pověst.

Anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství, která pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Peníze vybrané formou DMS v celostátní anketě Strom roku, která je součástí iniciativy Sázíme budoucnost, putují na výsadbu a ochranu stromů.

Martina Strnadová, Vysočina Tourism