Rybník Sykovec prochází revitalizací, bude doplněn rekreační pláží

Rybník Sykovec_IIObec Tři Studně s majiteli ubytovacích zařízení, místními dobrovolníky a také společností Kinský, a. s. spojili síly při obnově Rybníka Sykovce. Ten se stane atraktivním místem pro letní odpočinek. Společnost Kinský a. s. podepsala s obcí Tři Studně a CHKO Žďárské vrchy Dohodu o způsobu hospodaření za účelem využívání rybníku Sykovec a také hospodaření na něm.

Na základě dohody tak došlo k prvním úpravám v okolí rybníku a následovat budou další změny. „Po dohodě s CHKO byly prořezány přerostlé náletové stromy, do budoucna by mělo také dojít k obnově dvou tůní a k celkové obnově rybniční plochy,“ vysvětluje starosta Tří Studní Miloš Brabec.

Veřejnost uzavírá sázky, kdy bude rybník naplněný vodou

Tři Studně jsou v současné době velmi oblíbeným místem cestovního ruchu a revitalizace rybníka Sykovce zvýší její atraktivitu pro místní obyvatele i pro turisty. Obec obnovila původní pláže ve spolupráci s autokempem Sykovec, dalšími ubytovateli, místním hasičským sborem a ostatními dobrovolníky. Všichni aktivně pomáhali s vyčištěním rybníka. V souvislosti s historickou povahou rybníka se zde obnovuje rekreační pláž. Po dubnovém výlovu rybníka a deštivém počasí v červnu dochází k zavodňování vodní plochy a možnost veřejného koupání v přírodním koupališti Sykovec už se blíží. „V této chvíli je deštivé počasí přínosné a jsme za něj rádi,“ pochvaluje si pan starosta Brabec. Veřejnost uzavírá sázky, zda do konce prázdnin bude opět rybník zaplněný vodou.

Spolupráce na rozvoji cestovního ruchu se zde rozvíjí také v dalších oblastech. Společnost Kinský, a. s. se také zapojuje do života obce, a to také tím, že se stala partnerem kulturní slavnosti Otvírání studánek. Obec Tři Studně navázala vřelou spolupráci i se samotným zámkem Kinských a Muzeem nové generace. Plánuje také podporovat kulturní život na zámku. 

Nová cyklostezka vedoucí k zámku ve Žďáru

Obec Tři Studně je součástí mikroregionu Novoměstsko, které v současné době realizuje několik projektů k vybudování cyklostezky z Nové Vsi u Nového Města na Moravě až do Žďáru, jedna z budoucích zastávek by měla být přímo na zámku. „Bude to přínosné pro cyklisty i dopravu obecně, zmenší se množství úrazů cyklistů na pozemních komunikaci na tahu Nové Město na Moravě – Žďár,“ dodává starosta Brabec. V současné době se dokončují projekční práce a vyřizuje stavební povolení na průtahu v Novém Městě na Moravě s návazností na Radňovice, Jiříkovice s možností návštěvy cyklistů ve Vysočina Areně.

Zámek Žďár nad Sázavou

Areál zámku, bývalý cisterciácký klášter ze 13. století, prošel do dnešních dob velkými přeměnami. Přilehlá zámecká panství (lesy a rybníky) dodnes spravuje rodina Kinských. Dnes zámek nabízí spoustu zajímavých expozic, výstav a kulturních akcí. Unikátní je například celoročně otevřené interaktivní Muzeum nové generace. V areálu nalezete také zámeckou kavárnu, obchod se suvenýry či ubytování v zámecké věži.

Více informací na www.zamekzdar.cz.