Žďárským zámkem budou po čtrnáct dní znít tóny houslí

Jakub Junek_Constantin_Kinský_a_Bohuslav_Matoušek_na_zámkuVe druhé polovině srpna se zámeckým areálem již podruhé rozezní nádherné tóny houslí v rukou těch nejlepších z nejlepších. Když budete procházet pod správnými okny, můžete je zaslechnout i vy. Mezinárodní mistrovské houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka určené studentům konzervatoří a vysokých škol tentokrát nabídnou také 3 koncerty a 2 semináře pro veřejnost.

Jednou z hlavních vizí současných majitelů zámku ve Žďáru nad Sázavou, rodiny Kinských, je vytvoření živého a inspirativního místa jak pro návštěvníky, tak pro umělce. „Spolupráce s tak významnými houslisty a sympatickými lidmi jako je Bohuslav Matoušek a Jakub Junek je opravdu radost. Moc nás těší, že můžeme dát prostor k rozvoji mladých talentů hry na housle a zároveň nabídnout našim návštěvníkům nevšední hudební zážitek,“ vysvětluje Constantin Kinský. Jedná se tak již o druhý dlouhodobý umělecký projekt na zámku. Prvním jsou choreografická studia, která celoročně pořádá Marie Kinsky se svým týmem z Centra choreografického rozvoje SE.S.TA. „Na zámku během nich týden nebo dva pracují tanečníci nebo choreografové, kteří potom vystoupí se svým rozpracovaným dílem před návštěvníky a diskutují s nimi,“ dodává Constantin Kinský.

Prvním z řady koncertů je Zahajovací koncert v neděli 16. srpna od 19 hodin, na kterém vystoupí lektoři kurzů a jejich klavírní partnerka Johanna Haniková. Zazní skladby od Mozarta, Bacha, Chopina, Dvořáka nebo Martinů. Následuje seminář „Somatika, improvizace, svoboda“ ve středu 19. srpna od 14 hodin, po jehož absolvování dokážete lépe zvládnout trému a objevíte vnitřní svobodu a sebevyjádření při hře. Seminář povedou vynikající umělkyně a houslistky Anna Romanovská a Jana Kubánková. Novinkou letošního ročníku je Benefiční koncert „Pro zámek“, který se uskuteční v pátek 21. srpna od 19 hodin v oválném sále prelatury. Poslechem vznosné hudby barokních géniů můžete podpořit renovační práce areálu žďárského zámku. Na programu je mimo jiné i staletími proslavené Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho. Na koncertu vystoupí Bohuslav Matoušek a Jakub Junek s absolventy kurzů. V sobotu 22. srpna se od 15 hodin uskuteční Houslový masterclass, který povede znamenitý německý houslista, autor „The new Paganini project“ Niklas Liepe. Tečkou za letošními houslovými kurzy bude Závěrečný koncert ve čtvrtek 27. srpna od 18 hodin, na kterém vystoupí lektoři i absolventi kurzů.

Výše vstupného na koncerty je jednotná – 250 Kč pro dospělého a 150 Kč pro děti, seniory, studenty a ZTP. Vstup na semináře je zdarma. Vstupenky je možné rezervovat na webu www.zamekzdar.cz a následně si je vyzvednout před začátkem koncertu.