Prohlédněte si virtuální výstavu o jezuitech v Telči

výstava o jezuitech v TelčiLoni v létě se na půdě Univerzitního centra Telč, bývalé jezuitské koleje, konala výstava „Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši“, která byla vyvrcholením stejnojmenného projektu. Navázáním další spolupráce telčského pracoviště Národního památkového ústavu a Univerzitního centra Masarykovy univerzity, došlo k její přeměně do pokračujícího výstupu v podobě virtuální i redukované reálné expozice.

Na stránkách Univerzitního centra Telč www.uct.muni.cz, podobně jako na stránkách projetu Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši jezuitetelc.cz naleznete 3D sken letní výstavy, který bylo již možné vidět při prezentaci v rámci Noci vědců. Nově je virtuální výstava doplněna o videa přibližující souvislosti mezi vystavenými předměty a o internetové odkazy směřující návštěvníka k odborné literatuře i digitalizátům starých tisků či rukopisů.

Ve druhém podlaží Univerzitního centra Telč je pak volně přístupná redukovaná verze letní výstavy ve formě banerové expozice. Stručnými texty a fotografiemi některých exponátů přibližuje stavební vývoj zdejšího řádového domu i život a působení jezuitů v Telči. Jakmile to epidemiologická situace dovolí, budou si ji návštěvníci moci prohlédnout.

Výstava Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši byla vyvrcholením stejnojmenného pětiletého projektu NAKI II, financovaného z prostředků Ministerstva kultury ČR. Výstavu a bohatý doprovodný program čítající komentované prohlídky, odborné přednášky, bohoslužbu ke svátku zakladatele řádu sv. Ignáce z Loyoly, latinské divadlo, či edukační programy pro mateřské a základní školy, navštívilo celkem 2668 zájemců z řad odborné i laické veřejnosti, turistů proudících z celé republiky, ale i místních obyvatel. Představeno bylo na 150 exponátů z 34 paměťových institucí.