Havlíčkův Brod má šanci stát se Historickým městem roku 2020

Hlavní průčelí_Staré_radnice_po_celkové_obnověHavlíčkův Brod je jen krůček od titulu Historické město roku 2020 v České republice. Zvítězil totiž na Vysočině v krajském kole soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Při návštěvě Havlíčkova Brodu si neopomeňte všímat citlivých obnov historických objektů a smysluplné kultivace městského centra.

Smetanovo náměstíPřínosem pro Havlíčkův Brod bylo například odstranění panelového domu a revitalizace Smetanova náměstí, čemuž předcházela zdařilá rekonstrukce hlavního Havlíčkova náměstí. V roce 2017 byla dokončena rozsáhlá obnova Staré radnice č. p. 87, následně byla částečně obnovena i sousední budova městského úřadu č. p. 57. V letech 2018–2019 proběhla rozsáhlá revitalizace Parku Budoucnost a rok nato realizace ulic Dolní, Žižkova a Na Ostrově. Kromě nákladů na opravu historického jádra přispívá město formou finančních darů i na obnovy dalších objektů. Postupně byly provedeny opravy a restaurování na kulturních památkách (NKP Štáflova chalupa, obnovy na částech hradeb městského opevnění, průběžné restaurování rozsáhlého cyklu maleb z Augustiánského kláštera, střecha kostela sv. Kříže aj.), velmi příkladné obnovy fasád (např. Sokolovna č. p. 30) a mimořádná rekonstrukce fasády gymnázia na ul. Štáflova, navracející objektu původní historizující podobu.

Za Kraj Vysočina se v roce 2020 přihlásilo do soutěže šest měst: Havlíčkův Brod, Jaroměřice nad Rokytnou, Jemnice, Moravské Budějovice, Přibyslav a Telč. Odborná komise jako vítěze krajského kola vybrala Havlíčkův Brod. Na druhém místě se s těsným bodovým rozdílem umístila Telč a na třetím místě město Jemnice.

Vítěz celostátního kola soutěže bude slavnostně vyhlášen v dubnu 2021 u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

-VT-

Zdroj: Národní památkový ústav, Územní odborné pracoviště v Telči