Výstava v Telči ukazuje zdařilé proměny památek

IMG 2144Výstava v Telči ukazuje zdařilé proměny zanedbaných míst či obnovy kulturních památek v krajích Vysočina, Královéhradeckém a Pardubickém.

Z Vysočiny uvidíte celkem pět proměn, z nichž jednou je premonstrátský klášter v Želivi.

Putovní výstava Má vlast cestami proměn je volně přístupná až do 12. května, denně 8:00–19:00, na nádvoří Lannerova domu v Telči (v sídle územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči), Hradecká 6.

Více informací o projektu Cestami proměn.

pdfMá vlast cestami proměn

-VT-

 

 

 

Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči nabízí k vidění putovní výstavu Má vlast Cestami proměn. Přináší svědectví o příznivých proměnách zanedbaných míst a sídel v naší krajině.

Prostřednictvím fotografií a příběhů srovnává stav před rekonstrukcí a po ní. Každý rok jsou takto prezentovány opravy různorodých staveb – od sakrálních objektů, přes obecní úřady, školy, zastávky, multikulturní centra, náměstí a návsi, po krajinářské úpravy v parcích a sadech. Hlavní těžiště spočívá v putovním rozměru výstavy, která začíná každoročně v Praze na Vyšehradě a poté se rozjede do různých koutů České republiky. Návštěvníci se s ní mohou setkat na veřejných prostranstvích obcí a měst, v knihovnách, na úřadech, univerzitách, na hradech a zámcích i na nádražích.

„Výstava prezentuje nejen obnovy kulturních památek, ale také rekonstrukce, revitalizace a úpravy veřejných prostranství a objektů určených pro společenské či kulturní účely. V Telči budou vystaveny objekty z Královéhradeckého kraje, Pardubického kraje a Kraje Vysočina“, konstatuje Miloslav Záškoda, který se na přípravě výstavy v Telči podílí.

 

K vidění budou např. dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové, který je příkladem lidové sakrální architektury, obnova památkově chráněného vodního díla na horním Labi s názvem Les Království či budova synagogy v Heřmanově Městci. Kraj Vysočina bude zastupovat celkem pět proměn, mezi nimi premonstrátský klášter v Želivi.

 

Volně přístupná výstava probíhá od 23. dubna do 12. května 2021 na nádvoří Lannerova domu v Telči (v sídle územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči), Hradecká 6. Více informací o projektu naleznete na http://cestamipromen.cz.

Výstavu pořádá spolek Cestami proměn, z.s., ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad. Partnery výstavy jsou kraje České republiky a spolupracuje řada dalších organizací a institucí.