Chrám na Zelené hoře je po opravách znovu otevřen

VYSOCINA 1_of_1-69Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je po opravách znovu otevřen veřejnosti. Prohlédnout si jeho vnitřní prostory můžete ještě o svátku 28. října a o víkendu 30.–31. října od 9 do 17 hodin. Poté ho lze navštívit už jen po předchozí domluvě, ideálně skupinově. Venkovní areál je otevřen celoročně.

Hlavní turistická sezona s posledním říjnem končí a s ní i komentované prohlídky vnitřních prostor poutního kostela sv. Jana Nepomuckého, památky UNESCO. Od listopadu až do jara si však mohou zájemci sjednat otevření kostela k prohlídce pro skupinu minimálně deseti osob, a to po předchozí domluvě. Ke skupině se pak mohou přidat i jednotlivci. Pro rezervaci slouží email:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Venkovní prostory areálu kostela na Zelené hoře jsou přístupné v říjnu v pracovní dny od 8:00 do 18:00, o sobotách a nedělích od 9:00 do 18:00. Od listopadu až do jarních měsíců pak bude areál otevřen 8:00–17:00 (po–pá), 9:00–17:00 (so–ne). Bližší informace najdete na webu Zelená hora.

Co uvidíte nového?

VYSOCINA 1_of_1-70Památka UNESCO na Zelené hoře procházela od roku 2015 zcela zásadními opravami. Byla dokončena obnova její fasády, výměna a restaurování oken a dveří. Zrestaurovány byly plastické a štukové výzdoby interiéru. Obdivovat můžete podlahu, které byla vrácena původní podoba. Byl to jeden z nejsložitějších oříšků, který museli realizátoři rozlousknout. Nicméně se zadařilo. Malá manufaktura se postarala o ruční výrobu dlažby, která nahradila nepůvodní mramorovou dlažbu. Kompletní restaurace se dočkalo i všech pět oltářů včetně toho hlavního, jenž se zásadně proměnil. Baldachýnu byla vrácena původní barva, místo zelené je tak nyní modrý a je zdobený florálním motivem.

Na ploše bývalého hřbitova kolem kostela vznikla poutní louka s dlážděnými chodníčky a pítkem pro poutníky.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého se tak nyní nejvíce blíží podobě, kterou mu vtiskl barokní stavitel Jan Blažej Santini Aichel v letech 1719–1722.

Martina Strnadová
Vysočina Tourism