Navštivte Polnou, obdivujte betlém, dejte si vánoční menu

Sezimovo nám._s_Husovou_knihovnouUdělejte si předvánoční výlet do Polné. Prohlédněte si betlém, pochutnejte si na vánočním menu v pivovaru a navštivte nedalekou sklárnu.

 

 

Malé městečko Polná má bohatou historii. Jen samotná procházka jeho ulicemi, kolem barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie, hradu a zámku nebo židovskou čtvrtí vás překvapí. O to víc, když v bráně Kaplanky objevíte betlém polenského výtvarníka, amatérského řezbáře Františka Vacka. Jím vytvořené postavy v životní velikosti můžete vidět až do Tří králů.

Vydáte-li se na výlet s dětmi, vezměte s sebou i brusle. V parku je v provozu kluziště, a to až do osmé hodiny večerní každý všední den i o víkendech. Až dostatečně vymrznete, není nic lepšího, než navštívit zdejší Měšťanský pivovar. Tam vám připraví pravé vánoční pokrmy, jako jsou rybí polévka a kapří filet s houbovým kubou. Víte, že v polenském pivovaru prožil kus svého dětství Bohumil Hrabal? Staré fotografie rozvěšené po zdech lokálu vám jej připomenou, stejně jako historii města a samotného pivovaru.

Jen šest kilometrů od Polné leží Dobronín a v něm sklárna Františka Nováka. Tam se nejen ohřejete, ale hlavně poznáte zblízka sklářské řemeslo, a také pořídíte úžasné dárky z Vysočiny. Sklář František Novák totiž vyrábí repliky hutního skla z 2.–18. století, které jsou na místě ke koupi. A nebo se můžete stavit do nedaleké Věžničky za originální keramikou Miroslavy Bílkové. Další tipy najdete v našich regionálních produktech.

Martina Strnadová
Vysočina Tourism