Telč postupuje do celostátního kola a usiluje o titul Historické město roku 2021

Město TelčO titul Historické město roku 2021 bude za Kraj Vysočina usilovat město Telč. Vítěz celostátního kola soutěže bude slavnostně vyhlášen letos v dubnu u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Na Vysočinu putovalo vítězství několikrát v minulosti, naposledy vloni, kdy se Historickým městem roku stal Havlíčkův Brod.

Za Kraj Vysočina se v roce 2021 přihlásila do soutěže tři města: Jemnice, Moravské Budějovice a Telč. Hodnotící odborná komise složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Telči, navštívila začátkem ledna 2022 všechna přihlášená města a vyhodnotila jejich přihlášky. Jako vítěze krajského kola vybrala město Telč.

Telč se soutěže o titul Historické město účastí pravidelně. Z přístupu města je znát vysoký zájem o ochranu mimořádného architektonického dědictví i kulturní rozvoj v něm. V roce 2021 nebyla sice dokončena žádná komplexní obnova kulturní památky nebo veřejného prostranství, nicméně jednak v roce 2020 byla na území MPR dokončena nákladná rekonstrukce Domu dětí a mládeže č. p. 66 na Náměstí Zachariáše z Hradce a souběžně je stále v nákladné rekonstrukci probíhající obnova budovy historické radnice č. p. 10 na Náměstí Zachariáše z Hradce, jejíž dokončení se předpokládá na jaře 2022.

Celá tisková zpráva ke stažení pdfzde.