13. ročník DOA objevuje KRÁSU UMĚNÍ

výřezLetos se již po třinácté otevřou na Vysočině dveře ateliérů, dílen a tvůrčích prostor. Více než stovky profesionálních i amatérských umělců a tvůrců umožní vstoupit návštěvníkům do jejich království a poodhalí tak tajemství a kouzlo své tvorby.

Slavnostní zahájení proběhne v sobotu 23.9. v 15,00 hod. na nádvoří Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. Mottem letošního ročníku je Krása umění, protože „slovem krásný a dalšími, obdobnými výrazy – půvabný, hezký, ušlechtilý, nádherný či skvělý – většinou označujeme něco, co se nám líbí.” Právě takto definuje krásu ve své knize Dějiny krásy italský estetik, filozof a spisovatel Umberto Eco.

Otevřené dveře budou mít v tyto dny také muzea, galerie, ZUŠ a Domy mládeže, kde se noví umělci teprve učí. Druhý říjnový víkend se seznámíte s procesem tvoření a budete svědky zázraku, jak ze žhavé hmoty skla, kovu, neforemného kusu dřeva a chladného kamene vzniká myšlenka, radost nebo inspirace pro obdarovaného. 

Představíme zde pár horkých tipů, které by bylo škoda vynechat.
Havlíčkobrodsko
Stafl4UMĚLECKÝ KOVÁŘ A SOCHAŘ PETR ŠTÁFL, ATELIÉR Č. 32., Uhry

Petr je prasynovcem českého malíře a grafika Otakara Štáfla. Řemeslu se vyučil v Třebíči, kratší praxi absolvoval ve Francii a ke kovářské maturitě ještě přidal zcela protikladnou profesi zlatníka. Prohlédnete si plně vybavenou kovárnu. Vedle ukázky kovářských prací budete mít i možnosti vyzkoušet si řemeslo na vlastní kůži. Výstava drobných i větších kovaných plastik a prodej kovaných předmětů.

ImageJAROSLAV TĚSNOHLÍDEK, ATELIÉR Č. 17., Havlíčkův Brod, Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina 2023

Uvidíte práci na knize a uslyšíte pár slov o materiálech a pracovních postupech. Můžete si donést poškozenou knihu a konzultovat možnosti její opravy. 

 Jihlavsko

susg vosg-v-Jihlave3-scaledATELIÉRY VOŠ A SUŠ GRAFICKÉ V JIHLAVĚ (VOŠG), ATELIÉR Č. 36., VOŠG Dvořákova 5, Jihlava
– možnost vyzkoušet si kreslenou, plastelínovou, ploškovou a poloreliéfní animaci.
– v sobotu 7. 10. možnost se objednat na určitý čas na loutkovou animaci na tel. 605 191 716 animátorky Nataši Boháčkové
– prohlídka ateliéru VOŠG (animace, zvuk) a informace o studiu na VOŠG – 10.00, 14.00 hodin.

SO 9.00 – 12.00 a 12.30 – 18.00
NE 9.00 – 12.00 a 12.30 – 16.00

 

barton 6-scaledATELIÉR BARTOŇ, ATELIÉR Č. 35., Telč

David Bartoň maluje moderní olejové obrazy převážně krajin. Vystavuje a maluje v posledních letech v Toskánsku v Itálii, ve „městě umění“ Pietrasantě. Autor také vystavuje v České republice a v Rakousku. Známé jsou jeho obrazy z filmu „Jako nikdy“ režiséra Zdeňka Tyce.

  

Třebíčsko

paskova-3-scaledMIU – BEADS, ATELIÉR Č. 70., Střítež u Třebíče

Jana Pašková

Čeká na vás ukázka práce se sklářským kahanem, výroba vinutých a foukaných korálků a originální šperky ze skla.

 

noha-5UMĚLECKÉ KOVÁŘSTVÍ VÁCLAV NOHA, ATELIÉR Č. 75., Štěměchy

V kovárně bude k vidění výroba tří metrové plastiky s názvem SETKÁVÁNÍ, která bude následně umístěna na náměstíčku ve Štěměchách.

Akce se bude účastnit více kovářů, od soboty až do nedělního oběda – nonstop!

 

Ždársko

b pejchal_1-scaledATELIÉR BÍBROVÁ–PEJCHAL–PEJCHALOVÁ–ŠTĚPÁNEK–VOMELOVÁ, Velké Meziříčí, ATELIÉR Č. 79.

Výstavní projekt představuje uměleckou tvorbu třech autorek a dvou autorů, které spojuje město Velké Meziříčí. Každý má vlastní svět a své výrazové prostředky. Všichni tématu – kráse umění – věnují z rozličných úhlů svoji pozornost: ať je to ušlechtilost tvůrčího materiálu, vnitřní harmonie při umělecké práci, nebo při myšlence na kompozici a na skladbu v obraze. Výstava potrvá také po víkendu ještě tři dny (po–st) do 11. 10. 2023 v čase 9.00 –16.00 hodin

 
 
 
 
IMG 20200409_130032-scaledANNUI ANNULI, ATELIÉR Č. 78., Blažkov

Anna Pokorná se zabývá restaurováním nábytku, uměleckým truhlářstvím a řezbářstvím.  Ve volném čase se věnuje zhotovování umělecko-řemeslných výrobků ze dřeva jako předměty denní potřeby, hračky nebo dekorace. Hlavním povoláním je však pedagožka na střední škole v Brně-Bosonohách, kde se zabýváme odborným výcvikem v oboru Uměleckořemeslné zpracování dřeva. Těšit se můžete na ukázku historických zdobných technik – intarzie, inkrustace, reliéfní řezba.

 
   
 

Informace kam vyrazit na Havlíčkobrodsku, Jihlavsku, Pelhřimovsku, Třebíčsku a Žďársku za krásou umění zjistíte v adresáři na webu DOA. Katalog ateliérů si můžete stáhnout zde.