Jan Exnar

thumb Jan ExnarJan Exnar je výjimečná osobnost havlíčkobrodské umělecké scény. Mimo jiné je autorem konceptu plastiky Pocta sklářům, která zdobí nádvoří zámku ve Světlé nad Sázavou a je dílem sklářů z celé Vysočiny.

Malířská poloha jeho tvorby je těsně spjata s plastikami z taveného skla i s expresivními vitrajemi, které tvoří jako autonomní obrazy nebo jako realizace v architektuře (kostel sv. Vojtěcha v Havlíčkově Brodě).

 

Narodil se a žije v Havlíčkově Brodě. Absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze pod vedením prof. S. Libenského. Provedl řadu monumentálních děl umístěných na veřejných místech, např. v roce 2018 Památník obětem světových válek na havlíčkobrodském hřbitově. Pořádal mnoho samostatných i společných výstav v ČR a v zahraničí, jeho práce se nacházejí ve veřejných i soukromých sbírkách po celém světě. Je členem Asociace výtvarných umělců Mánes a Skupiny Rubikon. Malířská a kreslířská poloha tvorby Jana Exnara je těsně spjata s plastikami z taveného skla i vitraji, které vznikaly jako autonomní obrazy nebo jako realizace v architektuře. Společnými rysy jeho děl jsou mnohdy krajní tvarová jednoduchost a smysl pro klidnou harmonii, ale současně i skryté napětí.