Z Roštejna přímo za Šípkovou Růženkou

ROŠTEJN HRADHustý les plný zvěře, z něj ční kamenný hrad s vysokou věží a uvnitř je obrovské mraveniště. To je Roštejn.

Víte, odkud prchal princ Jaroslav ze svého domácího vězení v pohádce Jak se budí princezny?

Zajeďte se podívat na hrad, který se stal po právu rájem pohádkových filmařů.

Nedaleko Třeště se uprostřed lesů nachází Roštejn. Již z dálky upoutá pozornost 45 metrů vysoká sedmiboká věž, z níž je krásný výhled do okolí. Hrad je obklopen oborou, o které se historické materiály zmiňují již v roce 1592. Žijí v ní mufloni, divočáci, daňci, lišky, jezevci a káňata. 

Hrad je nyní po rekonstrukci a vrátil se ke své podobě z roku 1915. Obnovou prošly hradní expozice i exteriéry včetně fasád a nádvoří. Pro veřejnost byla otevřena nová historická trasa Lovecké sídlo v proměnách dějin. Návštěvníci se seznámí s různými zvuky vábniček, poslechnou si ukázku loveckého troubení. Dozvědí se, jaký je rozdíl mezi rohem a parohem, poznají, kdo je hajný a kdo myslivec, nebo si potěžkají loveckou zbraň.

Dále mohou zhlédnout interaktivní expozici Příroda, lovectví a myslivost. Největší atrakcí je mraveniště důmyslně spletené z proutí, kterým lze procházet a na cestě potkat modely mravenců v nadživotní velikosti. 


Tip:

Začněte výlet na Roštejn prohlídkou malého muzea dráhy. Expozici železnice naleznete na dvorku nádražního domku vlakové zastávky Hodice. Kolejnice, výhybky, železniční značky, dřevěné a železné pražce a nespočet fotografií zdobí okolí nádražní budovy. Ta získala v roce 2010 cenu za nejkrásnější nádraží. 


Kontakt: