Víte, že seriál o Jakubu skláři vznikal v Tasicích?

tasice sklarna_budovaTasice je malá vesnice v části obce Bělá v okrese Havlíčkův Brod a nachází se asi 7,5 kilometru od Ledče nad Sázavou. A čím je tak zajímavá? Najdete v ní totiž Huť Jakub, pojmenovanou podle úspěšného televizního seriálu Synové a dcery Jakuba skláře, který zde vznikal.

V natáčecích dnech seriálu byla sklárna v běžném provozu, tedy i se skutečnými pracovníky hutě, kteří pouze obdrželi svůj filmový kostým. V hlavní roli se představil herec Luděk Munzar, jemuž se od sklářských mistrů dostalo uznání, že talent k tomuto řemeslu bezpochyby má.

Návštěvu tasické huti by si však neměli nechat ujít ani milovníci technických památek. Je totiž zcela unikátní coby krásná, historická ukázka českého sklářství. Patří k jedněm z nejstarších dochovaných hutí ve střední Evropě a díky tomu byla v roce 1990 prohlášena kulturní památkou.

Tasická huť byla vybudována na konci 18. století skelmistrem Ferdinandem Čapkem. V polovině 19. století se v blízkosti hutě objevily první domky sklářských dělníků a osada měla přes 115 obyvatel. I když sklárna rozjela výrobu v nepříznivé době napoleonských válek, díky dostupnému lacinému dřevu se podařilo produkci udržet. Zhotovovaly se tu originální skleněné lustry do paláců v Indii.

Areál historických budov tvoří hutní hala s vysokým komínem, panský dům s mansardovou střechou, malírna, objekt generátoru, dřevěný sklad a technické prostory.

Dnes slouží Huť Jakub jako sklářský skanzen a je zde obnovena malá výroba skla. Prohlídky trvají téměř hodinu a jejich součástí je výklad o historii sklárny, prohlídka budovy generátoru a navazujících sklářských provozů. Součástí areálu je prodejna, kde je široký sortiment výrobků mnoha známých českých skláren a sklářských výtvarníků. Mimoto slouží areál sklárny ke kulturním a společenským akcím.