CHKO Železné hory

Až do keltské doby spadá historie dnešní chráněné krajinné oblasti Železné hory. Má rozlohu skoro tři sta kilometrů čtverečních.

Kontakt

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR - oddělení správa CHKO Železné hory
Náměstí 317
58301 Chotěboř
region Havlíčkův Brod
62933591
49.804947, 15.739763Mapa
Volné pokoje
Období: léto, zima

V roce 1991 byla za účelem ochrany nejcennější části Železných hor založena chráněná krajinná oblast. Zaujímá 284 kilometrů čtverečních, i když celkově je pohoří dvakrát větší. Nejvyššími vrcholy je Vestec a Spálava. Na Vysočině se oblast rozkládá kolem Chotěboře a Ždírce nad Doubravou, táhne se dále na sever k Chrudimi a pokračuje také za Seč k Ronovu nad Doubravou.

V oblasti se nachází 27 maloplošných zvláště chráněných území, jedna národní přírodní rezervace, 15 přírodních rezervací, deset přírodních památek a 14 památných jednotlivých stromů a dvě skupiny památných stromů. Neobyčejným útvarem území je zlomový hřeben s četnými vrcholy a roklemi táhnoucí se od Ždírce nad Doubravou do Podhořan. Největšími a nejkrásnějšími roklemi jsou Lovětínská a Hedvíkovská. Jižní část CHKO patří sníženině Dlouhá mez. Mezi Bílkem a Chotěboří se rozkládá skalnaté údolí řeky Doubravy.

V CHKO se vyskytuje více než dvanáct set druhů rostlin, k ohroženým patří například mečík střechovitý nebo vrba borůvkovitá. Žije tu přes 75 druhů měkkýšů, dvanáct set druhů motýlů a 283 druhů obratlovců.

Z dob Keltů se zachovaly valy Keltského oppida, zříceniny středověkých hradů a strážních hrádků a sídelní struktura s prvky venkovské architektury.

Turisté se do oblasti mohou vydat díky šesti naučným stezkám. V CHKO jsou také dvě sjezdovky s lyžařskými vleky.

Foto: OKPPCR Kraje Vysočina, Vladimír Kunc, archiv Vysočina Tourism