Bledule na Vysočině rozkvetly. Obdivujte a chraňte je

BledulištěBledule jarní rozkvetly po celé Vysočině. Najdete je třeba v přírodní rezervaci Údolí Chlébského potoka u Bystřice nad Pernštejnem, kde jsou pro turisty vybudovány nové chodníky.

Na Vysočině je několik desítek lokalit s významným výskytem bledule jarní. Rostou například v přírodních rezervacích Jechovec, Velká a Malá olšina, Hroznětínská louka, Údolí Chlébského potoka či v přírodní památce Nyklovický potok, tedy tam, kde jsou prameniště a olšiny v mělkých nivách potoků.

V Údolí Chlébského potoka jsou pro obdivovatele rozkvetlých bledulí připraveny nové dřevěné povalové chodníky, jejichž cílem je usměrnit proudy turistů. Návštěvníci přírodní rezervace si tak mohou užívat bleduliště bez toho, aby po rozkvetlých rostlinách šlapali. Budování chodníků se připravuje i v přírodní rezervaci Velká a Malá olšina na Havlíčkobrodsku.

Užijte si krásu bledulí, jedněch z prvních poslů jara, a nezapomínejte přitom, že jde o zvláště chráněný druh a také lokality jejich výskytu jsou zvláště chráněnými územími. Prosíme vás o ohleduplnost. Využívejte dřevěné chodníky a nešlapejte po rostlinách, abychom si radost z jarního výletu za bledulemi mohli všichni užívat i v dalších letech.