Ochutnejte mrkvance, vyšlápněte Javořici, objevujte Jihlavsko

17663Výlety s chutí mléka, mrkvanců, piva a poctivé české i francouzské kuchyně si užijete na Jihlavsku. A přitom objevíte zajímavá místa pod Javořicí, památky v Polné, hospodářský dvůr se zvířaty i Čertův hrádek.

Pravou francouzskou kuchyni byste na Vysočině možná nečekali. Náš cyklovýlet kolem Javořice vás k ní zavede. Ovšem nejdřív si nejvyšší kopec Vysočiny pěkně vyšlápnete. Ale pak už pofrčíte jenom dolů ke studánce Páně, nakouknete do janštejnské sklárny a už budete v Horních Dubenkách.

17402A právě tady ochutnáte typické speciality jako šneky či cibulovou polévku přímo od šéfkuchaře z Lille. Domácí atmosféru hospůdky vyhledává spousta zájemců, a tak aspoň tři týdny předem myslete na rezervaci místa. Posilněni pak můžete pokračovat k Míchově skále či Velkému Pařezitému rybníku. To už bude pohodička.

10922Milujete příběhy osobitého spisovatele Hrabala? Zajeďte do Polné. V tamním pivovaru prožil náš výrazný a známý autor kousek svého dětství. Vy si tam pochutnáte na sezonním menu i dobrém pivu a prohlédnete si městečko s bohatou historií a památkami. Projdete židovskou čtvrť, prohlédnete si expozice řemesel a lékárny na hradě. A naplánujete-li svůj výlet na druhý zářijový víkend, zažijete jednu z největších poutí na Vysočině zvanou Mrkvancová.

17817Dobroty přímo z farmy nabízí výlet na Čeřínek. Není vůbec náročný, prostě pohodička. Projdete se krásnou přírodou přírodního parku, okouknete Čertův hrádek, zbytky žulové hradby, a pak si dáte třeba lahodný sýr nebo jinou chuťovku z mléka. A nebo chcete pořádný gurmánský zážitek u stolu s typickou českou kuchyní? Pak zamiřte do Bohuslavic. A to i s dětmi, neboť malá zoo hospodářského dvora s domácími zvířaty je zcela jistě nadchne.  

-VT-