Vysočina oslavuje Santiniho. Pojďte obdivovat jeho jedinečné dílo

kostel sv._Jana_Nepomuckého_na_Zelené_hořeTři století architekta Santiniho na Vysočině. Geniální stavitel tu po sobě zanechal řadu barokních skvostů. Obdivuhodných i trochu tajemných, plných symbolů a šifer. Pojďte je poznat, odhalit skryté vzkazy budoucím generacím. A začněte hvězdou na Zelené hoře. Letos slaví tři sta let od vysvěcení.

Vysočina se pyšní řadou sakrálních i dalších barokních staveb. Na jedinečné architektuře mnoha z nich se podepsal geniální český architekt s italskými kořeny Jan Blažej Santini Aichel, který se proslavil stylem zvaným barokní gotika. Celá čtvrtina jeho staveb v naší zemi se nachází právě na Vysočině. Pojďte je blíže poznat a obdivovat. Máte k tomu mimořádnou příležitost. K letošnímu 300. výročí vysvěcení kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, nejvýznamnějšího Santiniho díla a památky UNESCO, a také k třístému výročí úmrtí architekta v následujícím roce 2023 si Vysočina Santiniho odkaz připomíná řadou akcí.

Na turistickém portále Vysočina.eu je pro návštěvníky, cestovatele a milovníky historie připravená sekce Barokní Vysočina s přehledem všech Santiniho staveb. Objevte jejich krásu, zavítejte do Žďáru nad Sázavou, na Zelenou horu, do Želiva, Pohledu, Obyčtova, Bobrové, Ostrova nad Oslavou či Zvole a obdivujte úžasnou architekturu a kouzlo jeho díla. Na stejné téma vzniká i nová brožura, kterou připravuje Vysočina Tourism a bude během roku k dostání na turistických informačních centrech na Vysočině i na e-shopu.

Žďár nad Sázavou nabízí bohatý program na oslavu výročí hvězdy na Zelené hoře – koncerty, výstavy, divadelní představení, vodní fontánu, putování i cyklovýlet, krojovanou pouť ke sv. Janu Nepomuckému, přednášky a další. Podrobnosti najdete na webu Santini300.cz.

Destinace Koruna Vysočiny zve k putování po architektově díle hrou Santiniho šifra. Zavede vás na šest míst se Santinim spojených, pobavíte se, potrápíte mozkové závity a dozvíte se spoustu zajímavostí.

I v želivském klášteře Santini zanechal svou stopu. Přistavěl novou část kostela Narození Panny Marie, který je nově otevřený k nahlédnutí zdarma ve vymezených časech. Po celé prázdniny až do půli září tu můžete navštívit hrané prohlídky nazvané Santiniho zázrak. Dětem je určena interaktivní a edukační prohlídka Putování se Santinim.

Martina Strnadová
Vysočina Tourism