Vezměte kolo a vyrazte na Vysočinu. Cyklisty tu čeká řada novinek

Cyklo leto_Motejl_5Sedněte na kolo, projeďte Vysočinu a užijte si nové singletraily, trasy pro gravelery a nebo jen pohodovou jízdu zvlněnou krajinou posetou spoustou turisticky lákavých cílů.

Milovníkům poznávání přírodních i kulturních krás Vysočiny ze sedla kola nabízí Vysočina 2 500 kilometrů cyklotras a k tomu mnoho dalších cílů s vyžitím pro cykloturisty. A pro letošní sezonu taky několik novinek. Tady je drobná ochutnávka některých.

Na Žďársku, v destinaci Koruna Vysočiny, si v letošní sezoně užijete například nové trasy pro gravelery. Startují v novoměstské Vysočina Areně a jsou vhodné pro fanoušky přírodního ježdění včetně lesních úseků. Jsou to 21kilometrový okruh Novoměstskem, delší je výlet na kole k Velkému Dářku, při něm našlapete 49 km, a to nejlepší ze Žďárských vrchů objevíte na trase dlouhé 37 km. Zájemcům o adrenalinovou jízdu nabízí Vysočina Arena opravené singletracky. Ty jsou i ve Víru, a dokonce tu najdete zcela nové traily. Jsou všech stupňů obtížnosti, a proto si tu vyberou zkušení jezdci i naprostí začátečníci nebo děti. Cyklisty do kopců na start trailu vyveze shuttle bus a pak už hurá dolů přes překážky klikatými lesními stezkami, klopenými zatáčkami a prudkými sjezdy. Ale pozor, je tu i klidná stezka pro cyklisty s hendikepem sjízdná na kolečkovém křesle nebo handbiku.

Máte-li raději klidnější jízdu spojenou s poznáváním, vydejte se Santiniho cyklotrasou, která vás provede stavbami geniálního architekta Santiniho, a dokonce přitom můžete luštit hru Santiniho šifra. Zájemci o umění a prastará řemesla zase ocení trasu Po stopách dávných sklářů.

V destinaci Třebíčsko – moravská Vysočina je opravený most přes řeku Jihlavu u Přibyslavic, takže jej nyní zase projedete na kole v rámci páteřní cyklotrasy č. 26 Jihlava – Třebíč – Raabs.

Chcete-li si udělat tematický výlet, nabízejí se cyklotrasy v okolí Dalešické přehrady – Pivovarská nebo Energetická. Pivovarská vás povede z Oslavan do Dalešického pivovaru údolími řek Jihlavy a Oslavy, kolem rozhledny Babylon až k Mohelenské hadcové stepi a dál. V rámci Energetické cyklotrasy si naplánujte třeba i návštěvu Jaderné elektrárny Dukovany.

Na kole dojedete i na mnohá selfie místa Třebíčska. A podaří-li se vám ulovit parádní selfie, můžete až do 30. září soutěžit o atraktivní ceny, jako jsou stylový pobyt v hotelu, romantická večeře nebo plavba lodí po Dalešické přehradě. Stačí se vyfotit na jednom z dvanácti míst, sdílet fotografii na svém instagramovém profilu s označením @destinacetrebicsko a hashtagy #selfiemista a @instatrebicsko.

Tipy, kam za cykloturistikou na Vysočinu najdete na turistickém portále Vysocina.eu, kde je pro vás připravená i spousta zajímavých cyklovýletů celou Vysočinou.

Martina Strnadová
Vysočina Tourism