Adventní akce začínají. Přijeďte načerpat vánoční atmosféru

Třebíč Jakub_Mertl_20První adventní neděle už klepe na dveře a s ní i nejrůznější vánoční akce. Pokud chcete nakoupit, ochutnat nebo zabavit, je pro vás advent na Vysočině jako dělaný. Vybrali jsme pro vás několik akcí, které zaujmou rodiny s dětmi, zamilované páry i skupiny přátel.

Foto: Jakub Mertl

Jarmarky a trhy

Zámek Žďár nad Sázavou: Vánoční trh (3. a 4. 12.)
Ochutnáte cukroví a svařák, nakoupíte originální dárky, uslyšíte koledy a živou hudbu, vyzkoušíte vánoční dílny a budete u rozsvícení vánočního stromku. Čekat na vás bude i designový Mint Market.

Hrad Ledeč nad Sázavou: Adventní jarmark (11. 12.)
Kromě vánočních dobrot a drobných výrobků potěší i doprovodný program.

Velké Meziříčí: Adventní trh na náměstí (26. 11.)
S adventním trhem otevře své mantinely také venkovní kluziště s umělou plochou. Bruslit tak budete moci za každého počasí.

Třebíč: Třebíčský jarmark regionálních produktů (27. 11.)
Na Karlově náměstí se objeví regionální produkty a rozsvícením vánočního stromečku se zahájí advent. Z věže zazní vánoční koledy v podání trumpetového souboru ZUŠ Třebíč.

Třešť: Zámecký adventní trh (27. 11.)
Na nádvoří zámku proběhne ochutnávka vánočních lahůdek.

Procházky a plavby

Jihlava: Vánoční putování (od 27. 11.)
Díky nově vzniklé mapě najdete všechna vánočně vyzdobená místa v Jihlavě. Cestu zpříjemní některé místní kavárny s vánoční nabídkou. Po dobu adventu také narazíte na speciální program na Masarykově náměstí, který nabízí Jihlava k Vánocům.

Světlá nad Sázavou: Vánoční procházka (27. 11. až 9. 1.)
Oblíbená procházka vánočně vyzdobeným zámeckým parkem, po které přijde vhod kavárna v zámku. Možná zde narazíte i na některou z vánočních akcí. Nezapomeňte si s sebou vzít mapu s vyznačenou světelnou výzdobou.

Třebíč: Výlet po vánočních světlech (27. 11.)
První adventní neděli se rozsvítí vánoční výzdoba po celém městě. Procházka osvětlenou Třebíčí je povinností každého vánočního nadšence. Procházku po osvětlené Třebíči vám usnadní speciální mapa.

Telč: Silvestrovský výstup na Javořici s Vlastou Javořickou (31. 12.)
Už 25. ročník silvestrovského výstupu na Javořici k příležitosti 43. výročí úmrtí spisovatelky Vlasty Javořické. Nachystejte své chuťové pohárky na slavností přípitek na vrcholu hory.

Humpolec: Silvestrovské rozhledy (31. 12.)
Výstup na rozhledu na věži hradu Orlík umožní rozjímání nad uplynulým rokem a vhled do roku nového.

Dalešická přehrada: Sváteční plavby na lodi Horácko (26. 12., 31. 12., 1. 1.)
Kapitán rozhodl, zarezervujte si následující data: 26. 12. Štěpánská plavba, 31. 12. Silvestrovská plavba, 1. 1. Novoroční plavba.

Mikulášské a další akce pro děti

Bystřice nad Pernštejnem: Advent se zvířátky na Edenu (26. až 27. 11., 4. 12.)
Vánočně vyzdobený areál Edenu, betlém ze slámy a oblíbený zookoutek. Užijte si advent v přítomnosti zvířátek.

Jihlava: Peklo v podzemí (2. až 4. 12.)
Jihlavské podzemí ovládnou čerti a udělají z něho pravé peklo. Děti ale provedou peklem ochranáři andělé. Společně navštíví čertovskou kuchyni, školičku, noclehárnu, karbaníky i vězení.

Hamry nad Sázavou: Mikulášská akce na Šlakhamru (3. 12.)
Podívejte se s dětmi tam, kde plápolá oheň a kde se každý den tvrdě dře – do staré kovářské dílny. Neminou vás ani ukázky práce kovářů.

Pelhřimov: Čertovská mela (4. 12.)
Pelhřimovské peklo propukne od 13 do 20 hodin v Šrejnarovském domě čp. 10. Čekají vás zážitkové prohlídky peklem. Každých 15 minut  budete moci vyrazit do čertího sídla. Čerti ale mívají narváno, proto si nezapomeňte zarezervovat místo. (Náhrada za původní akci Čertovské rojení 5. 12.)

Pečení a skláření

Tasice: Sklářská huť Jakub (19. 11.)
Během předvánočního skláření uvidíte živou výrobu skla včetně foukání, tvarování, broušení a barvení. Těšit se můžete na malý vánoční trh, občerstvení, prodej vánočních skleněných ozdob a v neposlední řadě také na komentované prohlídky sklárny.

Hrad Orlík: Advent začíná na Orlíku (26. 11.)
A co jasně napovídá o začátku adventu? Přece napečené cukroví. Proto se na Orlíku rozpálí hradní pec, ve které se budou péct voňavé perníčky.

Koncerty

Třešť: Petr Bende Vánoční turné 2022 & band & Cimbálová muzika Gromba (6. 12. od 19:00)
Nastražte uši, během koncertu vystoupí také hosté Bára Štěpánová, Ján Bende a pěvecký sbor ZUŠ Třešť.

Jihlava: Vánoční koncert – Filharmonie Gustava Mahlera (18. 12. od 19:00)
Dirigent Jiří Jakeš a Filharmonie G. Mahlera odehrají tradiční vánoční koncert. Na programu jsou vánoční skladby, písně a koledy.

Betlémy

Telč: Živý betlém (17. a 18. 12.)
Živý betlém doprovodí folklorní soubory Podjavořičan a Kvítek při DDM Telč. Zhlédnete biblický příběh o Ježíškovi složený ze staročeských lidových koled, říkadel a tanců. Těšit se můžete na živou hudbu a autentické kostýmy.

Žďár nad Sázavou: Živý betlém (20. 12.)
Studenti Biskupského gymnázia předvedou hru o narození Ježíše Krista. Dorazte na náměstí Republiky a sledujte mudrce, pastýře, zvířata a další oživlé postavy betléma. To všechno v doprovodu vánočních koled.

Třebíč: Tradiční výstava betlémů (24. 11. až 15. 1.)
V Muzeu Vysočiny Třebíč narazíte na tradiční výstavu betlémů nejrůznějších velikostí z tradičních i netradičních materiálů.

Třešť: Betlémská cesta (26. 12. až 2. 2.)
Přijďte se podívat na fantastické domácí betlémy, které staví rodiny po celé Třešti ve svých domácnostech. Nebo navštivte stálou expozici betlémů v prostorách Schumpeterova domu.

Ledeč nad Sázavou: Živý betlém aneb Putování za betlémskou hvězdou (30. 12.)
Římskokatolická farnost a Centrum sociálních služeb Petrklíč uspořádají živý betlém na Husově náměstí, kterým připomenou příběh narození malého Ježíška.

Prohlídky

Zámek Žďár nad Sázavou: Večerní prohlídky: Legendami žďárského kláštera a zámku (9. až 10. 12.)
Hrané divadelní prohlídky zámku vás vtáhnou do minulosti. Potkáte zakladatele zámku i správce Ulricha. Díky projekci z Muzea nové generace bude zážitek ještě umocněn.

Krásné: Vánoční výstava v Chalupě pod lípou (9. 12. až 18. 12.)
Jak asi vypadaly staročeské Vánoce na chalupě? To zjistíte právě v Krásném. Načerpejte vánoční atmosféru a nakupte pod stromeček regionální výrobky.

Náměšť nad Oslavou: Vánoce na zámku (17. 12.)
Zajděte na vánoční prohlídku zámku a projeďte se na koních. Zahraje živá hudba a bude se opékat na ohni. Čeká vás i fotoateliér a občerstvení.

Jaroměřice nad Rokytnou: Chrám sv. Markéty (27. 11., 4., 11., 18. 12.)
Přestože pravidelná otevírací doba začne až od roku 2023, můžete nově opravený chrám navštívit už během adventu, a to každou neděli.

-vt-