9 výletů v zimě aneb Kam vyrazit mezi svátky

rozhledna na_Pekelném_kopci_Martin_SekvencPohádky, stromeček, bramborový salát a pohoda. Co ale podniknout, až se z pohádkového maratonu stane hučení v hlavě? Připravili jsme pro vás devět míst v přírodě i ve městě, která stojí za návštěvu mezi svátky.

 

Foto: Martin Sekvenc

1. Vítochovský kostelík

Milovníky mystiky a rané gotiky potěší výlet do kostela sv. Michala ve Vítochově. O tomto kostele se traduje, že se rozkládá na bývalém pohanském pohřebišti. Koho nepřesvědčí pověst, může se i přesto pokochat jedním z nejstarších kostelů na Moravě.

Vítochov Petr Lemberk

Foto: Petr Lemberk

2. Telč

Od gotiky se na chvíli přesuneme do renesance. Kdo ještě neviděl romantické renesanční domy na náměstí v Telči, má se na co těšit. Ne nadarmo je historické centrum Telče na seznamu památek UNESCO.

Zasněžená Telč

Foto: Turistické informační centrum v Telči

3. Chudobínská borovice

Kdo by nechtěl tuto 350 let starou dámu vidět na vlastní oči? Kdysi na pevnině, nyní zatopená Vírskou přehradou. Udělejte si výlet do přírody a podívejte se na unikát, kterým je naše Chudobínská borovice.

Chudobínská borovice Roman Šulc

Foto: Roman Šulc

4. Wilsonova skála na Dalešické přehradě

Krásné výhledy a na vrcholu skály fotopoint pro ty, kteří rádi vyfotí příležitostné selfie. Po výšlapu na vás dole čekají sváteční plavby po Dalešické přehradě. Vyplouvá se 26. a 31. prosince ve 13:00 hodin z přístaviště v Kramolíně.

Wilsonova skála Ivo Svoboda

Foto: Ivo Svoboda

5. Rozhledna na Pekelném kopci

Výlet na tuto rozhlednu spojuje přírodu a město. Sama rozhledna ve tvaru Davidovy hvězdy odkazuje na nedalekou Třebíč a její židovské památky UNESCO. Dorazíte-li za tmy, uvidíte z vrcholku rozhledny vánočně rozsvícenou Třebíč, a to až do Tří králů.

Rozhledna na Pekelném kopci Martin Sekvenc

Foto: Martin Sekvenc

6. Národní památník odposlechu v Lipnici nad Sázavou

Zatopené žulové doly se proměnily v sochařské dílo na paměť praktik bývalého režimu. Nynější venkovní umělecké dílo se skládá z Bretschneiderova ucha, Zlatých očí a z Úst pravdy. Nezapomeňte projít všechny tři.

Lipnické lomy Michal Petrů

Foto: Michal Petrů

7. Rozhledna na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí

Rozhledna je umístěna hned vedle sjezdovky na Fajtově kopci. Z lyží tak můžete rovnou na vyhlídku nebo naopak. Rozhlednu si ovšem užije i kdejaký chodec, svým tvarem má totiž připomínat šroubovici DNA.

Rozhledna na Fajtově kopci Petr Lemberk

Foto: Petr Lemberk

8. Hamroň a další sochy od Michala Olšiaka

Sochu ochránce čisté přírody Hamroně naleznete v Hamrech nad Sázavou. Vydejte se i po dalších originálních sochách Michala Olšiaka a užijte si s dětmi turistickou hru v čarovné přírodě Koruny Vysočiny.

Hamroň Hamry n.S. Petr Lemberk

Foto: Petr Lemberk

9. Poutní vrch Křemešník

Troufnete si na výšlap nejvyššího vrcholu Pelhřimovska? Na jeho vrcholu vás osvěží zázračná studánka, která by měla vytékat právě o Vánocích. Pro zájemce je v okolí k dispozici sjezdovka a samozřejmě dobré jídlo.

Křemešník Jakub Minka

Foto: Jakub Minka