Středověká architektura, gotické malby a Haškův ležák na Lipnici

Lipnice Petr_Hejda_2_1Prázdniny jsou za dveřmi, kdo je připravený otevře, může vyrazit na expedici do kraje s malebným venkovem poblíž Lipnice nad Sázavou. Trasa spojuje církevní putování se jménem spisovatele, buřiče a novináře Jaroslava Haška.

Tato nenáročná 19 km dlouhá trasa je plná skvostů, které rozhodně stojí za objevení!

 

kostely-024 Loukov-web_Přátelé_podlipnických_kostleůZačneme u podlipnických kostelů, kde nás první a nejdelší část cesty provede kostely sv. Jiří v Řečici, sv. Markéty v Loukově a sv. Martina v Dolním Městě. Tyto vesnické kostelíky s dochovanou středověkou architekturou a vzácnými nástěnnými gotickými malby ze 14. století vás okouzlí autentickou atmosférou. O jejich obnovu se řadu let stará spolek Přátel podlipnických kostelů.

 

Hlava XIIDalší zastávkou bude monument Hlava XXII, osmnáctitunová žulová hlava s Haškovou tváří. Tvůrce inspiroval román Josepha Hellera "Hlava XXII", socha je rozdělená na osm kusů, na nichž jsou vytesány úryvky z Haškova Švejka. Tato unikátní památka připomíná dnes již neopomenutelné spojení Jaroslava Haška se severní částí Vysočiny.

 

 

30 dubna_hasek

Jaroslav Hašek má v Lipnici nad Sázavou také svůj památník a muzeum, které si rozhodně zaslouží navštívit. Dozvíte se nejen o jeho pobytu a tvorbě, ale také o spisovatelově mládí a rodině. Expozice představují známé postavy z autorových románů a také fotografie z Haškových festivalů humoru a satiry - Haškova Lipnice, Festival tento rok otevře se brány 15. července. Přiblížit se Jaroslavu Haškovi můžete také najpgkulturních akcích, které tento rok u příležitosti jeho výročí připravilo Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě s dalšími partnery.

 

 

 

 

Lipnice nad_Sázavou_Petra_Vince_31

Výletování na Lipnici zakončíme na místním hradě, který je nazýván Kamenný strážce Posázaví. Tento mohutný hrad založený v 14. století nabízí impozantní pohled na okolní krajinu. Hrad Lipnice je veřejně přístupný, zvolit můžete samostátnou nebo komentovanou prohlídku. K nahlédnutí je také místnost, ve které Hašek také chvíli bydlel.  Putování po venkově Vysočiny vás zavede do malebného prostředí, které bylo inspirací pro Jaroslava Haška i malíře a jeho přítele, Jaroslava Panušku. Objevujte krásy přírody, nechte se nadchnout středověkou architekturu a ponořte se do historie tohoto fascinujícího regionu. Výlet bude korunovat Haškův ležák v Hostinci U České koruny, který vedou potomci Jaroslava Haška.  

 

 

 

Foto: Petra Vince, Vladimír Kunc, město Lipnice nad Sázavou, Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, web spolku Přátelé podlipnických kostelů