Objevte sklářské dědictví malebných vesnic a přírodní poklady na Vysočině!

IMG 8035Věděli jste, že sklářství má na Vysočině dlouhou tradici? Skláři se usadili na Žďársku již v 16. století. Svůj vrchol sklářské dílny zaznamenaly s počátkem 18. století, kdy na Vysočinu přišly z Rakouska a Pošumaví rodiny Eisnerů a Gattermayerů. 

 

 

skelmistrovsky dum_3Pokud se vydáte Vysočinou po stopách sklářské minulosti, dostanete se do půvabných vesniček, které dodnes vyzařují kouzlo původní architektury. Okouzlí vás také unikátní přírodní krása Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, která je bohatá na překrásné scenérie, kopce a údolí, které vytvářejí malebné prostředí pro vaše putování.    

  • Světlá nad Sázavou, Tasice, Křižánky, Škrdlovice, Milovy, Horní Dubenky jsou místa, kde se psala sklářská historie na Vysočině... Procházka těmito krásnými místy vás okouzlí nejen svou architekturou, ale také okolním přírodním bohatstvím. Inspiraci na výlety za sklem naleznete také na našem webu

347410139 270289148860201_5293875383871102677_nI když většina původních skláren na Horácku již zanikla, stále ještě můžete nalzt místa, kde se můžete podívat přímo do sklářské pece na "rozžhavené slunce".

Ve Škrdlovicích u Velkého Dářka ve sklářské huti U Hrocha mohou návštěvníci i dnes sledovat tradiční sklářskou výrobu. Zde se po předchozí domluvě můžete na workshopu skláření stát sklářem i vy! 

Do řemesla vás zasvětí také Sklárna Karlov, která v sobotu 1. července slaví 30 let svého provozu. Oslavy se neobejdou bez doprovodného programu a hlavně vzpomínek na mistry skláře a doby minulé. 

   
   
  
Pozvanka-na-otevreni-805x1024 copyRozhodně byste neměli promeškat ani otevření Skelmistrova domu v Milovech, který zve návštěvníky na slavnostní otevření nové expozice v sobotu 22. července
Sklářskou historii Křižánek dokládají i nálezy. Střepy nebo strusku můžete objevit kolem domů ještě dnes. Kdo ví, třeba budete mít štěstí a najdete i vy vzácný úlomek pamatující slavnou skleněnou historii Žďárských vrchů! 

S historií sklářství na Vysočině se můžete seznámit také na akcích, které připravili organizátoři, skláři a muzea. Přehled naleznete také v pdfkalendáři.