Vysočinou za 365 dní!

38500Vysočina je pro děti a školy tím pravým místem pro vzdělávání mimo školní lavice.  Děti se hravou seznámí s řadou zajímavostí a zažijí nezapomenutelná dobrodružství. 

Slibujeme, že nudu nezažijete ani vteřinu!

 

Jaro:

17417Objevte Versailles na Vysočině!

Určitě ušetříte a navíc se zde hravě domluvíte i bez slovníku! Stačí vyrazit směr Jaroměřice nad Rokytnou, kde stojí jeden z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších zámků. Nádheru jeho architektury zvýraznila rekonstrukce, která proběhla v minulých letech.

Na hodinách literatury a historie se bude určitě hodit...!

Dozvíte se zde o vzniku úplně první české opery a v jaroměřickém muzeu vás seznámí s osudem básníka Otokara Březiny, představitelem České moderny, který ve městě téměř třicet let žil. 

624efdeb5d97d440fb95925d kino_dukla_1_of_8-p-2000Jihlava učí filmem

Hodiny mediální výuky můžete prožít i v Jihlavě, kde Centrum dokumentárního filmu pořádá pro školy a další zájemce lekce, workshopy i dlouhodobé cykly, které návštěvníkům pomohou lépe pochopit podstatu médií, znovuobjevit všední svět z nečekaných úhlů pohledu, vyzkoušet si tvorbu na vlastní kůži a potkat se s předními českými filmaři, zpravodajci i výtvarníky. 

37680Věda v Třebíči - Dotýkání se exponátů? Přísně přikázáno!

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči je jediné science centrum na Vysočině. Sídlí v areálu bývalé Baťovy továrny a kromě expozic věnovaných zejména vědě a technice tu uvidíte například unikátní obří model planety Země, na který lze promítat různá videa. Navíc na jaře spouští zcela novou expozici, takže je se na co těšit! 

stažený souborObjevte vesmír!

Tajemství světa vesmírných planet, hvězdokup, hmot můžete odhalit v nové Hvězdárně a planetáriu Dr. Zdeňka Kvíze  v Třebíči nebo Přírodovědném centru a planetáriu v Havlíčkově Brodě. Planetária nabízí edukační programy, kde se seznámíte s vesmírnými i zemskými přírodními jevy.  

 

Léto:

b6ce6aab851389a7d3426ccf48534097Hudba tisíců zní v Jihlavě.

Jestli jste hudební fandové nebo hrajete na hudební nástroj, pak by na vašem seznamu MUST HAVE nemělo chybět Muzeum Gustava Mahlera v Jihlavě. Dirigenta a geniálního skladatele pro svět znovu objevil Leonard Bernastein. Muzeum věnované slavnému hudebnímu skladateli a zakladateli moderní dirigentské školy vás provede jeho uměleckým životem v domě, ve kterém prožil své dětství.  Pro školy i dětské skupiny zde nabízí zábavné hudební workshopy. 

31977 copyNad horami, pod horami štyry koně mám...

Skanzeny zachycují nejvěrnější obrazy života našich předků. Na Vysočině máte výběr hned ze dvou! Historická část Humpolce Zichpil, kde se prolíná obyčejný život lidí, lidová kultura a střet tří náboženství, nabízí návštěvníkům výlet do minulosti. V Centru Eden myslí především na své malé návštěvníky. V průběhu celého roku je pro ně připravený program, který je seznámí s tradičním rokem a zvyky, které se držely. 

Podzim:

Podzimní Vysočina není žádná nuda!

1e9f84382819ab06325b8d9f0a566f64

Na Vysočině je nejkrásnější pohled na krajinu z cyklistického sedla. Užijte si nádherné proměny barev a podzimní atmosféru během cyklistických výletů, které propletly celou Vysočinu. Milovníci adrenalinu si svou dávku mohou doplnit v Novém Městě na Moravě a Aréně Vysočiny, která má kromě singletracků, silničních, MTB a gravel okruhů také  pumptrackovou dráhu.

 

2c4b1b667f4b091388c5e12fadc54d36Sklářství na Vysočině má více jak čtyřsetletou tradici, která má stále své pokračovatele. V současné době je Vysočina druhou nejdůležitější sklářskou oblastí v České republice. Se sklářstvím se můžete seznámit v muzeích, galeriích, ale i na řadě workshopů, které ateliéry a sklárny pořádají. 

 

 

Zima:

Telč TICV teple krbu i na bílém svahu.

Krásy pohádkového zámku v Telči můžete nově objevovat i v zimních měsících. Nové expozice byly otevřeny v létě 2023 se záměrem poodhalit krásu předmětů jinak skrytých před očima návštěvníků "za oponou depozitářů"... Pohádkovovému výletu do města UNESCO dodá tu správnou atmosféru malebná procházka historickým městem i dobré jídlo v multifunčnímu centru Panský dvůr.

harusuv-kopec-IMG 6089-milos-neuman

Vychutnejte si lyžování nebo snowboarding v jednom z nejpopulárnějších středisek na Vysočině. Skiareál Harusův Kopec v Novém Městě na Moravě nabízí vyžití pro sjezdové lyžaře, děti i milovníky běžek, pro které jsou v okolí strojově upravovány desítky kilometrů běžeckých lyžařských tras. Zároveň je areál vybaven občerstvovací a odpočinkovou zónou. Ve městě najdete také půjčovny lyžařského vybavení, takže sebou nemusíte nic vozit, pouze dobrou náladu!

407487074 686518626958503_4845011083187513298_nUšetřete si čas při hledání "toho správného" vánočního ladění, a rovnou vyrazte do Třeště, Třebíče a Jihlavy, kde tradice betlémů přes dvěstě let stále žije.

Tradici betlémářství na Vysočině přivezli na přelomu 18. a 19. století jihlavské soukenické cechy a stavění vyřezáaných figurek se brzy rozšířilo do širokého okolí. Jeden z největších a nejstarších betlému můžete vidět o vánočních svátcích v  Jihlavě v minoritském kostele Nanebevzetí Panny Marie. V prvních adventních dnech tradičně otevírá své dveře výstava betlémů v třebíčském Muzeu Vysočiny, od 26. prosince do 2. února si můžete projít Betlémskou stezkou v Třešti, navštívit místní domácnosti a nechat se okouzlit rodinnou tradicí stavění betlémů, která se předává z generace na generaci. 

Rok na Vysočině uteče jako voda!