Silvestrovské a novoroční výšlapy lákají do kopců a skal

Devět skalNa přelomu letošního a nadcházejícího roku se mohou příznivci výšlapů do přírody na území destinační společnosti Koruna Vysočiny těšit na řadu akcí. Již tradičně nejvíce lákají kopce a vrcholy skal.

K nejvyššímu vrcholu Žďárských vrchů Devět skal se 1. ledna opět vydají výletníci ze Svratky a okolních obcí. Akce je ovšem otevřená každému. Poprvé se Novoroční setkání na Devítce uskutečnilo v roce 2014, kdy se v tomto podniku angažovaly Křižánky, poté i Svratka a Herálec, později se přidalo rovněž Sněžné, Fryšava, Kadov a „přeshraniční“ Svratouch. Sraz pod skalami bude ve 13 hodin, přičemž turisté k vrcholu míří z různých stran.

Pasecká 1Ačkoliv se nejedná o žádnou masovou akci, pod Devíti skalami se v průběhu setkání vystřídá kolem 150 lidí. U chaty pod skalami je k dispozici ohniště, kde si lidé mohou opéct přinesené špekáčky, a připít si nápojem podle svého vkusu. Setkání doplní i muzikanti ze Sdružení přátel Josefíny & Kláska.

Cílem tradičního novoročního setkání bývá i vrchol Tisůvka. Tam na Nový rok míří obyvatelé Škrdlovic, Cikháje, Karlova, Radostína, Vojnova Městce, Světnova a Polničky – akci pořádá Subregion Velké Dářko. I v tomto případě se k vrcholu vyráží různými trasami. Z Cikháje se vychází ve čtvrt na dvě, ostatní účastníci si dobu startu mohou upravit tak, aby stihli dojít ke skále na druhou hodinu.

Peperek 2Na mnoha pověstmi opředený vrchol Peperek 1. ledna již dlouhá desetiletí vyráží žďárští turisté. Na výšlap se s nimi může vydat každý, kdo o novoroční vycházku bude mít zájem. Sraz účastníků je v 9 hodin u autobusové zastávky u „okresu“ ve žďárské ulici Žižkova a čeká je šestnáct kilometrů, přičemž trasu si je možné zkrátit či upravit.

Výletníci z Daňkovic 1. ledna odpoledne opět zamíří na Buchtův kopec. Sraz na vrcholu bude ve 14 hodin, chybět nebude přípitek svařákem a společná fotografie zúčastněných.  

Pasecká skála se 1. ledna se již podruhé stane konečným místem novoročního pochodu nazvaného Novoroční výšlap… aneb putování za svařákem na Paseckou. Akci organizuje Hotel Medlov, start od hotelu je v půl jedenácté a do dvou hodin odpoledne turisté v cíli najdou občerstvení v podobě svařeného vína. Výšlapu od hotelu se účastní především hosté, ale akce je otevřena všem, takže i těm, kteří přijdou k Pasecké skále odjinud. Samotnému výstupu na Paseckou skálu bude předcházet výstup s várnicí svařáku.   

TisůvkaNěkteré výšlapy na vrcholy se konají i poslední den roku. Už po třiatřicáté se lidé mohou mezi 23. a 1. hodinou sejít na Dědkovské hoře – třetím nejvyšším vrcholu Arnoleckých hor, které jsou nejnižšími horami České republiky. Akci pořádá odbor Klubu českých turistů v Měříně, odkud je to na Dědkovskou horu šest kilometrů, avšak lidé se na kopec mohou vydat i z jiných míst. Akce je součástí Novoročního čtyřlístku Klubu českých turistů.

Autorem textu je Koruna Vysočiny

Foto: Koruna Vysočiny