Zasněženým okolím Jimramova přes Prosičku a Štarkov

Javorek Roman_Šulc_copy_copy_copyV zimních měsících dostávají výlety po Vysočině nový rozměr. Proto pro vás máme tip na dvanáctikilometrový okružní výšlap kolem městečka Jimramov.

Výlet začíná přímo v Jimramově, jehož jádro je městskou památkovou zónou. S místem jsou spojená významná jména jako duchovní a spisovatel Jan Karafiát, jehož Broučci se proslavili po celém světě, nebo spisovatelé bratři Alois a Vilém Mrštíkové. 

Jimramov Zdeněk_BurešJimramov navíc patří k sídlům, jimiž prochází původní česko-moravská zemská hranice tvořená řekou Svratkou. Zajímavý je v tomto smyslu takzvaný Benátský most, který spojuje čtvrť Benátky se zbytkem městečka. Původní přemostění v roce 1925 vybudovala brněnská Moravskoslezská betonářská společnost a koncem II. světové války se ho partyzáni coby ústupovou cestu německé armády pokusili zničit. Němci však most narychlo provizorně opravili a pak přes něj při kvapném ústupu okupantů projelo několik tisíc vojenských vozidel včetně těžkých tanků. 

Prosička Roman_Šulc_copy_copyCesta do zasněženého okolí vede po modré turistické značce z Karafiátova náměstí a stoupá ke skále Prosička nacházející se na území stejnojmenné přírodní památky v nadmořské výšce 740 metrů. Nahoru na vyhlídku s výrazným dřevěným křížem se dá s trochou opatrnosti dostat po kamenných stupních opatřených lanovým zábradlím, přičemž oblíbená skála nabízí malebný výhled do údolí řeky Fryšávky a rozhled po Žďárských vrších.

Pod Lominkou_Koruna_VysočinyOd Prosičky trasa klesá do Javorku, ale ještě před ním se na konci lesa nachází lesní bar "před Lominkou", kde se i při prvním sněhu najde ledasco malého k doplnění energie. A něco na zahřátí je pak možné si dát v Hospůdce U Trakaře v Javorku.

Za vesničkou a rozcestím začne značka zase stoupat k působivé zřícenině skalního hradu Skály (Štarkov). Sídlo ze třech stran tvořené skalami vzniklo v 70. letech 14. století a čekalo ho pouhých šest desítek let existence.

Skály Roman_Šulc_copyV jeho kamenných zdech postupně žili nejen šlechtici, ale také loupeživí rytíři, sirotci po bitvě u Lipan a nakonec i penězokazci, kteří měli v ruině dílnu. Skály v minulosti prošly dvacetiletým archeologickým výzkumem v režii Moravského zemského muzea v Brně, který skončil v roce 2013 a v jehož průběhu archeologové původní zdivo víceméně „vydolovali“ z kopce. Od hradu se pak červená turistická značka přes okraj Nového Jimramova a půvabnou samotu Na Louži vrací zpět do Jimramova.

Trasu výletu najdete zde.

Autorem textu je Koruna Vysočiny

Foto: Koruna Vysočiny