Pětačtyřicet metrů vysoký ledopád nabízí vyžití i svátečním lezcům

Ledová stěna_3_Adrex_Base_CampV sobotu 13. ledna se v 9 hodin otevře veřejnosti nejvyšší uměle vytvořená ledová stěna v Česku. Kde ji najdete? V obci Vír na Bystřicku.

Za příznivých klimatických podmínek po ní navíc mohou lézt nejenom zkušení horolezci, ale i začátečníci, kteří s ledolezením či lezením obecně nemají zkušenosti. 

Stěna pod přehradní hrází je v zimě zprovozňována od roku 2008, přičemž atraktivní lákadlo v podobě skály pokryté ledem se ve Víru poprvé objevilo už v roce 2006, kdy tamní horolezci vybudovali desetimetrovou stěnu v kempu Na Kopci.

Ledová stěna_4_Adrex_Base_Camp_copyStávající pětačtyřicet metrů vysoký umělý ledopád provozovatelé za mrazivého počasí vytvářejí na skále nad řekou, kde jsou od jara do podzimu v provozu také ferraty, pomocí čerpadel a vody z řeky Svratky.

Délka jednotlivých lezeckých cest se pohybuje v rozmezí 15 až 25 metrů. Současně je vírský ledopád uznaný Českým horolezeckým svazem coby oficiální cvičný terén pro nácvik ledového lezení. K výcviku jej používají například i složky integrovaného záchranného systému nebo členové Armády ČR.

Ledová stěna_2_Roman_Šulc_copy_copyPro běžné návštěvníky, kteří nejsou horolezci, se v místě nabízí půjčovna vybavení, protože k ledolezení jsou třeba mačky, cepín, přilba a sedací i prsní úvazek, a součástí lekce je také úvodní instruktáž.

Díky umělému osvětlení se dá praktikovat i večerní a noční lezení. Stačí si jen zamluvit volný termín a vybavení prostřednictvím webu ledové stěny a vydat se do ledového království. Bonusem jsou unikátní výhledy na přehradu Vír I. Občerstvit a ohřát se pak lezci mohou v chatě Krabička přímo pod stěnou nebo v Adrex Base Camp.

Autorem textu je Koruna Vysočiny

Foto: Adrex Base Camp, Roman Šulc