Na Vysočině kvetou bledulky, jaro je za dveřmi

bledule Chlébské_02Na Vysočině začaly rozkvétat bledulky, což znamená jediné. Jaro je tu cobydup. Vypravte se na výlet za bledulkami, možností nabízí Vysočina hned několik.

Jako první na Vysočině tradičně vykvétají chráněné bledule jarní v přírodní rezervaci Údolí Chlébského potoka v Chlébském, místní části Skorotic. V této době do údolí, jímž prochází zelená turistická značka a naučná stezka, za křehkou krásou milionů bílých kvítků pokrývajících břehy potoka míří davy lidí z celé republiky. A to hlavně o víkendech, kde na plácku u vstupu do rezervace sloužícímu k parkování aut najdete i stánek s občerstvením. V bledulové sezoně o sobotách a nedělích jej provozují skorotičtí dobrovolní hasiči.

bledule Chlébské_03Jarní výšlap za bledulemi ve Chlébském se však dá podniknout i z jiné strany. Například je možné jít pěšky z nedaleké Nedvědice, neboť hodně lidí právě tam přijíždí vlakem z Brněnska nebo Žďárska po jednokolejné „výletní“ trati Tišnovka. Odbočka k Chlébskému je zhruba kilometr za městečkem ve směru na Štěpánov nad Svratkou.

Do rezervace se dá dojít i z opačné strany od obce Černovice, anebo po různých neznačených cestách. Třeba od partyzánského památníku mezi Dolním a Horním Čepím, místními částmi obce Ujčov, kde se dá odstavit auto. Od památníku vede silnička do nedalekého Chlébského a cesta nabízí četné vyhlídky na okolní kopce a členitou krajinu. Ve vsi je možné napojit se na naučnou stezku vedoucí údolím potoka. Ta je dlouhá něco přes čtyři kilometry, ale protože tvoří okruh, je jedno, zda se návštěvník napojí nejdříve na její dolní, anebo naopak horní část.

bledule Chlébské_01Na území Koruny Vysočiny se nachází ještě několik dalších lokalit s hojným výskytem bledule jarní, například v okolí Nyklovického potoka na Bystřicku či ve Světnovském údolí na Žďársku, ale i hned ‚za humny‘ v Národní přírodní rezervaci Ransko mezi Havlíčkovou Borovou a Starým Ranskem. Tam navíc ochranáři z CHKO Žďárské vrchy organizují komentované vycházky pro veřejnost. Letos jsou naplánované ve dvou denních termínech na první dva březnové víkendy.

Další informace k bledulím u Chlébského potoka i jiné jarní výlety najdete zde.

Autorem textu je Koruna Vysočiny

Foto: Koruna Vysočiny