Velikonoce dětem

Horácké muzeum_NMNM_2

Každý rok, když se blíží jarní čas, obyvatelé Vysočiny se chystají na jedno z nejvýznamnějších a nejradostnějších období roku – Velikonoce. Pro mnohé jsou Velikonoce symbolem obnovy a naděje. Není divu, že na Vysočině, s její bohatou historií a tradicemi, jsou Velikonoce oslavovány s velkou náklonností a úctou k dávným zvykům.

 

Přijměte pozvání na vybrané akce: 

23.3. - 14.4. Hledání Velikonočního pokladu - Jemnice - Hra pro malé i velké děti je připravena na pohádkové stezce v Panenské. Start je na dětském hřišti u infobudky, kde si v samoobsluze zakoupíte hrací kartu.

25.3. Dětské velikonoční pečení - Šmeralův statek - V pondělí 25. března se bude ve Šmeralově statku péct. S blížícími se Velikonocemi budou děti samy chystat dva druhy těst, ze kterých pak opět samy (nebo tedy se svým dospělým doprovodem) upečou tradiční jidáše a beránka. Peče se v kachlových kamnech i v elektrické troubě. Kapacita dílen je omezena.

26.3. Žďárské Pašije - Žďárské farnosti plánují opět uvést pašijovou hru s názvem „Co se stalo s Ježíšem?“

28. - 30. 3. Velikonoce v Jihlavě - Jihlava ožije koncem března velikonočním veselím. Na Zelený čtvrtek 28. 3. se koná ve Smetanových sadech Velikonoční jarmark.

28. 3 - 1. 4. Velikonoce v Šiklandu  - Tvořivé dílničky, drakiáda, malování na obličej a také Velikonoční karneval, kde se návštěvníci mohou proměnit ve své oblíbené postavičky a zúčastnit se společnách her a tanců.

29. - 31.3. Velikonoce na Edenu - Čeká na Vás spousta atrakcí, jako třeba svezení na koni a v kočáře, skákací hrad, zvířátka, kuřátka, ukázka tradic a mnoho dalšího. Dobré jídlo a pití je samozřejmostí.

30.3. Den ptactva a Velikonoce v Zoo Jihlava - Speciální program ke Dni ptactva. Všichni nositelé ptačího příjmení budou mít tento den slevu 50 % ze vstupného a Rehkovi dokonce půjdou zcela zdarma.

30. 3. Humpolecké Velikonoce - Děti i dospělí si i letos určitě užijí Velikonoční jarmark před Mikádem. Budou se také plést pomlázky, vyrábět jarní dekorace, barvit vajíčka a zdobit perníčky.

30. - 31. 3. Staročeské Velikonoce na Michalově statku - Nahlédněte do života obyvatel selského statku o velikonočních svátcích v časech před zrušením poddanství v Čechách. Vyzdobená světnice s prostřenou tabulí ukáže, co se o Velikonocích jedlo a pilo. V sobotu vystoupí folklorní soubor Škubánek ze Světlé nad Sázavou se svým programem (vynášení smrtky, dívčí koleda s novým lítem, obchůzka s řehtačkami apod).

31. 3. Velikonoce na Zámku Žirovnice - Každoroční tradiční akce spojená s Velikonoční poutí. Zámek láká na velikonočně vyzdobené expozice, vystoupení sboru Legátko ZUŠ Žirovnice a divadlo Pohádka Praha. 

Další tipy na výlety za tradicemi a zvyky velikonočních svátků naleznete v našem kalendáři akcí.

Foto: Horácké muzeum NMNM