Do Humpolce za Hliníkem a neandrtálcem

Humpolec kostel_sv._Mikuláše_dominanta_města_mvZatímco Hliník je scénáristy Svěrákem a Smoljakem vymyšlenou postavou, neandrtálec v muzeu Dr. Aleše Hrdličky je jako živý.

 

 

Slavnou filmovou hlášku z úst herce Zdeňka Srstky „Hliník se odstěhoval do Humpolce“ zná snad každý. Stejně jako Jára Cimrman je Hliník legendární postavou, kterého nikdo nikdy neviděl, a přesto ho zná celý národ. Pojďme se podívat do města, které se díky filmu Marečku, podejte mi pero proslavilo a je na svého přistěhovalce pyšné.

A to není zdaleka z filmového Humpolce všechno. Necelé dva kilometry severovýchodně od města stojí zřícenina hradu Orlík, kde se natáčela pohádka Jak se budí princezny.  

 

  1. Trasa vede od železniční zastávky v Humpolci do centra města po
    zeleném a žlutém turistickém značení. První zastávkou je Hliníkárium, recesistické muzeum věnované právě imaginární postavě Hliníkovi.

  2. Pokračujeme dále na Horní náměstí. Kostel sv. Mikuláše nabízí po pokoření 115 schodů krásný výhled na Humpolec a jeho okolí. Zde také můžeme navštívit známé muzeum světoznámého českého antropologa a humpoleckého rodáka Dr. Aleše Hrdličky, který většinu života věnoval studiu indiánských kmenů.

  3. Čtvrť Zichpil se spolu s Židovským městem nachází mezi Horním náměstím a hřbitovem. Najdeme zde stejnojmenný skanzen, který návštěvníkům nabízí obraz života chudých lidí z přelomu 18. a 19. století.

  4.  Na zříceninu hradu Orlík vede z humpoleckého Horního náměstí 2 kilometry modrá a poté žlutá turistická značka. Při pohledu na zachovanou hranolovou věž se mnohým jistě vybaví scénka z pohádky Václava Vorlíčka Jak se budí princezny, kdy si princ Jaroslav prosekává trnitou cestu do hradu. U hradní brány a podsklepených paláců si zase princ Jiří v podání Jana Krause dokazoval svoji mužnost při zápasu s medvědem. V roce 2014 zde byla otevřena rozhledna. Prohlídka hradu je volná, bez průvodce. V pokladně hradu si můžete zakoupit jednoduchého průvodce hradem, který vás zavede podle jednoduché navigace na ta nejzajímavější místa. Filmové nadšence určitě potěší letní filmový festival Film a dějiny každoročně pořádaný na Orlíku. Okolo hradu prochází Naučná stezka Březina – jednotlivá zastavení k historii Humpolecka a přírodním zajímavostem.  

Pamětní deska nejslavnějšího přistěhovalce
Busta Aleše Hrdličky
Kostel sv. Mikuláše
Nápravníkovo stavení, součást skanzenu Zichpil
Zřícenina hradu Orlík

 

Kontakt: