Skanzen Zichpil Humpolec

Historická část Humpolce Zichpil, kde se prolíná obyčejný život lidí, lidová kultura a střet tří náboženství, nabízí návštěvníkům výlet do minulosti.

Kontakt

CASTRUM o.p.s. Správa skanzenu Zichpil
Hradská 818
39601 Humpolec
region Pelhřimov
49.539383, 15.361521Mapa
Volné pokoje

Židovské město se rozkládalo na čtvrti Zichpil v jižní části Humpolce. Ghetto vzniklo v první polovině 18. století a bylo tam asi 30 roubených nebo zděných domů, náměstí a několik uliček. Z roku 1785 pochází také Toleranční kostel. Tato unikátně zachovaná lokalita byla od 60. let minulého století postupně odbourávána a tato devastace pokračovala až do roku 2009, kdy byl zlikvidován jeden z posledních dochovaných domků. Roku 2012 tu byl otevřen skanzen, který se zaměřuje na prolínání třech různých náboženství na jednom místě.

Každý, kdo zavítá do skanzenu, ocitne se v životě chudých lidí na přelomu 18. a 19. století. V Nápravníkově stavení se nachází vše od černé kuchyně až po hospodářské nářadí. Je to poloroubený přízemní domek. Podle odborného výzkumu stavba vznikla na konci osmnáctého století.

Prohlídkový okruh

  • Nápravníkovo stavení – počátky osídlení regionu, vznik Humpolce, historie Zichpil, kultura místních obyvatel
  • Toleranční kostel – těsné soužití třech duchovních kultur – křesťanské, evangelické a židovské
  • Synagoga – bývalý židovský svatostánek s unikátní původní zachovalou výzdobou z roku 1766 v současné době majetkem Československé církve husitské
  • Kostel Sv.Jana Nepomuckého – katolický kostel na humpoleckém hřbitově

Vybavení

  • Rodiny s dětmi

Otevírací doba:

červen a září: sobota, neděle, svátky: 10:00 – 17:00

 

červenec – srpen:  kromě pondělí: 10:00 – 17:00

 

Videogalerie

Přílohy a materiály