Hrad Roštejn

Pohádkový hrad s historií nedobyté pevnosti se ukrývá v temných lesích nedaleko nejvyššího vrcholu Javořice. Je cílem turistů, cyklistů, dětí a také nevěst a ženichů.

Kontakt
Muzeum Vysočiny Jihlava
Doupě 1
58856 Telč
region Jihlava
49.251965, 15.426122Mapa

Do dnešní podoby hradu Roštejn hodně zasáhl požár. Tento původně gotický obranný hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční lovecké sídlo pánů z Telče. V roce 1915 ale do něj uhodil blesk. Opravili ho až v šedesátých letech. Stal se pobočkou Muzea Vysočiny Jihlava, takže v expozicích ukazuje lidový betlém a další předměty vztahující se k lidové slovesnosti.

Nová expozice nadchne děti i dospělé

Od roku 2018 nová expozice trasy B hravou formou představuje les, myslivost a přírodu. Během prohlídky návštěvník zavítá do nočního lesa, před jeho očima ožijí stopy zvířat na podlaze a zažije také setkání například s jelenem nebo netopýrem, může si prolézt mraveništěm nebo vyzkoušet lovy beze zbraní a další prvky, které jsou ve velké míře interaktivní. Nudit se nebude ani v botanickém sále, kde si může otestovat své znalosti flóry, přečíst si o rostlinách vyobrazených na stěnách nebo si odpočinout a nasát atmosféru rozkvetlé louky. Dětem bude průvodcem liška, která má pro ně na panelech připravené zajímavé úkoly a na závěr se s ní mohou vnořit do její nory.

Druhým samostatným okruhem je prohlídka sedmiboké věže, která nejenom nastiňuje historii hradu, ale také poskytuje úžasný výhled do okolí. Trošku náročnější výstup, který usnadňuje nové schodiště, rozhodně stojí za to!

Kolem hradu je velká obora, kde žije stádo muflonů a divočáci. Romantiku zase ocení ti, kteří si na hradě uspořádají svatební obřad. Po celý rok se na hradě konají kulturní akce. Často také slouží jako kulisy českým pohádkám.

Prohlídkové okruhy

Hrad je až do roku 2020 v rekonstrukci a postupně otevírá nové prostory

  • Trasa B – hradní ochozy, kaple a Botanický sál, vhodné zejména pro rodiny s dětmi
  • Věž – za dobré viditelnosti jsou vidět i Alpy
  • Edukační program – jak se žilo na loveckém hradě a další povídání pro menší děti.

Foto: archiv Vysočina Tourism, Vladimír Kunc, Libor Blažek, Daniel Balogh, Jaroslav Rakušan

  • Rodiny s dětmi
Otevírací doba:

duben: 27., 28. 4. a 30. 4. 10:00 - 12:00 13:00 - 17:00

červen, červenec, srpen: mimo pondělí: 9:00 – 18:00

květen, září: mimo pondělí: 10:00 – 17:00
říjen: sobota, neděle, svátky: 10:00 – 17:00