Městys Krucemburk se skoro celé dvacáté století jmenoval Křížová. Až po hlasování v referendu po revoluci se vrátil původní název.

Kontakt

Městys Krucemburk
Náměstí Jana Zrzavého 13
58266 Krucemburk
region Havlíčkův Brod
00267716
49.688576, 15.851950Mapa
Volné pokoje
Období: léto, zima

První písemná zmínka o Krucemburku na Havlíčkobrodsku pochází z roku 1241. Jeho existence byla spjatá s Liběckou stezkou. Jedním z nejvýznamnějších majitelů městečka byl rod Střelů z Rokyc. Vlastnili ho až do poloviny 17. století. Dalšími majiteli byli Skřivanové a později Binkové. V roce 1728 zde založili koželužskou manufakturu. Z dalších osobností, které v městečku vytvořily svá díla, byl malíř Jan Zrzavý, pro kterého byl Krucemburk oblíbeným motivem a na vlastní přání je pochován na místním hřbitově u kostela.

Městys nabízí historické památky, přírodu pro pobyt v letním období, ale i upravené lyžařské tratě pro příznivce zimních sportů. Mezi významné památky patří kostel sv. Mikuláše, pamětní síň a hrob Jana Zrzavého nebo socha Jana Nepomuckého na náměstí.

Foto: městys Krucemburk

Otevírací doba:

Městys KRUCEMBURK

Městys Krucemburk a jeho dvě místní části Staré Ransko a Hluboká se nacházejí v kraji Vysočina v okrese Havlíčkův Brod. Obec se vrátila na základě výsledků referenda v roce 1993 ke svému původnímu historickému názvu. Ukončila tak mezidobí let 1949–1993, kdy se nazývala Křížová. Tento „česky znějící název“ nebyl v roce 1949 přijat obyvateli jednomyslně, byl obci přidělen, a starousedlíci proto neustále používali původní název Krucemburk. Stejné je to ovšem s lidmi, kteří se narodili v Křížové – budou se cítit „Křížováky“ navždycky.

Nejstarší dochovaná písemná zmínka o obci pochází z roku 1241. Roku 1385 byl Krucemburk povýšen Epíkem z Hrádku na městečko a Epík mu udělil také svůj erb, tři stříbrné vlčí zuby v červeném poli. Tyto symboly používá městys dodnes.

Krucemburk, Staré Ransko a Hluboká se svými bezmála šestnácti sty obyvateli žije plnohodnotným životem v překrásné přírodě Českomoravské vrchoviny. Nadmořská výška okolní krajiny se pohybuje v rozmezí 540 až 674 metrů. V každém ročním období má Krucemburk co nabídnout. Vedle neposkvrněné přírody a skutečně zdravého ovzduší jsou to hluboké lesy, rekreační rybník zvaný Řeka a k němu přiléhající kemp, rekreační středisko Štíří důl skryté ve stejnojmenném údolí (nazvaném podle zde žijícího chráněného živočicha mloka skvrnitého, kterému starousedlíci odnepaměti říkali „štír“). Cyklotrasy vás dovedou do blízkých i vzdálenějších míst a v sedle kola máte na dosah např. Žďársko, Přibyslavsko, Havlíčkovu Borovou, skanzen Veselý Kopec, celé Podoubraví a další zajímavé a krásné lokality.

Se Starým Ranskem je spjata několik staletí dlouhá historie těžby a železářství na Vysočině. Po skončení těžby byla některá místa zatopena vodou a vznikla zde často navštěvovaná Ranská jezírka, která byla roku 1990 vyhlášena přírodní rezervací. Vedle této přírodní rezervace se na bezmála 700 hektarech rozkládá Národní přírodní rezervace Ransko.

Z Hluboké se postupem času stává chalupářská vesnička, která díky péči majitelů rekreačních domků získává malebný ráz.

Krajina v okolí Krucemburku nadchla při více než měsíčním letním pobytu v roce 1906 tehdy ještě univerzitního profesora Tomáše Garrigua Masaryka a stane se jistě milou i vám. Krucemburk, podle slov světoznámého malíře Mistra Jana Zrzavého „městečko do kopečka“, vám nabídne 15 státem chráněných kulturních památek. Jistě i ona zmiňovaná krásná příroda měla kladný vliv na to, že se do dějin obce zapsali umělci slavných jmen a zanechali tu svá díla: sochaři Jan Štursa a Vincenc Makovský, architekt Josef Gočár, malíř Jan Zrzavý, malíř Jiří Binko a další. Památce Mistra Jana Zrzavého se můžete poklonit u jeho hrobu na katolickém hřbitově. Informace nejen o jeho životě a díle vám nabídne Pamětní síň Jana Zrzavého při Informačním centru Krucemburk v budově úřadu  městyse.