Zámecký špýchar Žirovnice - expozice venkovských tradic a řemesel

V neotřelé expozici v bývalé sýpce obilí neboli ve špýcharu na žirovnickém zámku jsou k vidění venkovské tradice a řemesla, světnička nebo keramický betlém.

Kontakt

Branka 1
39468 Žirovnice
region Pelhřimov
49.252205, 15.184968Mapa
Období: léto, zima

Na začátku 18. století byl v areálu žirovnického zámku za dob Šternberků postavený velký špýchar neboli sýpka na obilí. Budova prošla řadou stavebních úprav a v minulosti sloužila často jako skladiště nepotřebných věcí. V roce 2007 byla dokončena kompletní rekonstrukce.

Ve spodním patře jsou historické zemědělské stroje, ve druhém podlaží drobnější nářadí a nástroje používané v minulosti ke každodenním činnostem. Umístěn je tu rozměrný keramický betlém, který vyrobily děti ze Základní umělecké školy v Humpolci. Více než 700 postaviček v něm znázorňuje typické vesnické činnosti během čtyř ročních období. Ve třetím patře mohou návštěvníci nahlédnout do venkovské světnice, v podkroví mohou obdivovat vazbu zdejšího krovu a v celé budově původní dřevěné barokní sloupy.

Foto: Jan Jež, www.zirovnice.cz

Vybavení

  • Rodiny s dětmi

Otevírací doba:

HISTORIE

Když Žirovnici převzal po svých rodičích Anně Lucii a Vratislavu Leopoldovi ze Šternberka jejich syn František
Leopold Šternberk, pak pravděpodobně začal zámek upravovat tak, aby na něm mohl i on pobývat.

 

 

Nechal před zámkem postavit velký špýchar – sýpku na obilí, na které je dodnes vidět znak Šternberků, letopočet 1707 a iniciály jména Františka Leopolda.

 

Špýchar v Žirovnici

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hrabě zemřel roku 1745. Hlavním sídlem vrchnosti přestala být Žirovnice až po roce 1830, kdy Leopold Šternberk zdědil po vymřelé starší linii rodu Zákupy a Častolovice.  I přesto zde ve třicátých letech zde proběhla řada stavebních prací. Účel sýpky se po léta neměnil.

V posledních letech se v ní obilí neskladovalo a sloužila spíše jako prostor pro ukládání přebytečných věcí až do její rekonstrukce, která proběhla v roce 2007.

 

 

REKONSTRUKCE

 

Od roku 2007 je zde vybudována za podpory fondů Evropské unie a rozpočtu Města Žirovnice poutavá expozice venkovských tradic a řemesel.  Ve třech rekonstruovaných podlažích, kde byly zachovány i původní dřevěné, barokní sloupy, je nyní téměř 1200 m² výstavní plochy.

 

 

NASTÍNĚNÍ PRŮBĚHU PROHLÍDKY

 

Při prohlídce zámeckého špýcharu můžete objevit, mnoho předmětů z nedávné venkovské minulosti, které se v Žirovnici a okolí dříve k zemědělským a dalším činnostem používaly.

Ve spodním patře si můžete prohlédnout větší předměty, od zemědělských strojů, až třeba po ruční hasičskou stříkačku.

druhém podlaží budou exponáty drobnějšího charakteru, tématicky rozdělené do skupin nářadí a nástrojů používaných k denním činnostem.

 

špýchar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krásný, rozměrný, dětský, keramický betlém je prací dětí a pedagogů ze ZUŠ Gustava Mahlera v Humpolci.

Betlém je rozdělen do čtyř ročních období: jaro, léto, podzim, zima a je nádhernou ukázkou toho, co se v konkrétním ročním období na vesnici dělalo.

Betlém obsahuje více jak 700 různých postaviček. Na výrobě betléma se někdy podílela i celá rodina studentů. Například papírové domečky, plůtky, atp. vyráběl 80- letý dědeček jedné žákyně.

Expozici doplňuje zvukový záznam, který namluvili žáci literárně dramatického oboru ZUŠ v Hradci Králové.

Ve třetím patře nezapomeňte nahlédnout do venkovské světnice. 

Na protější straně je místnost pro konání zajímavých tématických výstav.

V podkroví můžete obdivovat vazbu zdejšího krovu.

Videogalerie