Expozice v bývalém pivovaře Žirovnice

V bývalém pivovaru ze 16. století se vařilo pivo do 19. století. Dneska nabízí expozici knoflíkářství a perleti, šicích strojů a pivovarnictví.

Kontakt

Branka 1
39468 Žirovnice
region Pelhřimov
49.252583, 15.183187Mapa
Období: léto, zima

Velký pivovar dali v Žirovnici postavit už v šestnáctém století. Podíleli se na něm italští stavitelé. Pivo se tam vařilo až do roku 1865, poté zde byl hostinec, tělocvična Sokola a byty. Celková rekonstrukce byla dokončená v roce 2011, kdy tam otevřeli nové expozice.

Návštěvníci mohou vidět expozici knoflíkářství, perleti, expozice historických šicích strojů, pivovarnictví. První nabízí podmořský svět, v němž se loví lastury a ulity, z jejichž perleťových schránek se dělají knoflíky, šperky a ozdobné předměty. Prohlédnout si lze různé druhy perleti, místa, kde se perleť loví i stroje, které perleťáři užívali. K vidění je také seznam takřka stovky žirovnických perleťářských dílen a továren z let 1941 – 49.

V pivovaru se nachází také 180 šicích strojů a expozice pivovarnictví představuje část hvozdu čili valachu, na němž se sušil slad, vozíky na obilí, zařízení na plnění piva do sudů a lahví, kolotoč na sušení lahví, sbírku starších pivních lahví i dobové obrázky s pivovarnickými motivy.

Expozice

  • Knoflíkářství a perleti
  • Historické šicí stroje
  • Pivovarnictví

Foto: Zdeněk Januška

Otevírací doba:

PIVOVAR:
Expozice Knoflíkářství a perleti
Expozice Historických šicích strojů
Expozice Ukázky pivovarnictví

Vstupenky si zakupují na I. nádvoří Zámku ŽIrovnice. 

Prohlídky jsou každou celou hodinu od 9:00 hodin do 16:00/17:00 hodin (mimo 12:00 polední pauza). Těšíme se na Vás. 

Videogalerie