Poutníkova pivní stezka: za perlami Pelhřimovska

Pelhřimovský pivovar Poutník spolu s městem Pelhřimov otevřely v roce 2015 Poutníkovu pivní stezku. Trasa dlouhá 60 km spojovala nejkrásnější místa Brány Vysočiny s motivující možností hasit žízeň v kouzelných hospůdkách lahodným pelhřimovským pivem. Proč minulý čas? Myšlenka zřejmě vyprchala a dnes už k Poutníkově stezce stěží najdete další informace. Co nám ale zůstalo, je tip na atraktivní výlet z Pelhřimova – města rekordů, a tak když zmíníme z trasy například ještě Novou Cerekev se židovskými památkami a Červenou Řečici s arcibiskupským zámkem, máme hned tři důvody ke 40kilometrovému okruhu Pelhřimovskem.

Kontakt

region Pelhřimov
Volné pokoje
Délka trasy: 39 km
Časová náročnost: 4 h
Výchozí místo: Pelhřimov
Cílové místo: Pelhřimov
Povrch/terén: Silnice III. tř., asfaltové místní komunikace
Období: léto
Typ kola: horské, trekové

Samozřejmě včetně Pelhřimova, města „s věčně dobrou náladou“, kde potkáme sbírku unikátních rekordů a kuriozit, pelhřimovské čerty a strašidla, staré městské hradby i zámek a v neposlední řadě rovněž spoustu umění… Skvělým doplňkem výletu pak mohou být také Poutníkovy hospůdky a restaurace, na které narazíme.

Trasa po pokladech Pelhřimovska začíná ideálně na centrálním Masarykově náměstí u turistického informačního centra. Chceme-li na úvod navštívit některou z četných pelhřimovských památek, je nejlepší začít přímo v renesančním Šrejnarovském domě, kde vedle infocentra nahlédnete do Pelhřimovského pekla nebo síně slavných pelhřimovských rodáků Oldřicha a Lubomíra Lipských (První české MÚZYum). Dále se nabízí zámek s Muzeem Vysočiny nebo vyhlídková věž kostela sv. Bartoloměje.

Brankou vedle zámku, takzvanou Solní bránou, pak konečně opustíme hradby města Pelhřimova silnicí po cyklotrase č. 1219 směrem na Vlásenice. O 3 km dál dorazíme k zámku Proseč v osadě Proseč - Obořiště. Zámek můžeme zhlédnout jen z exteriéru, neboť uvnitř sídlí domov pro seniory. Zámecký park přístupný několika brankami ukrývá 500 let starý mohutný Havlíčkův dub. Náš Jihozápadní směr jízdy obracíme k SZ a po 2 km sjíždíme do Nové Cerekve. Dnes pouze městys, avšak se všemi atributy někdejšího města, je proslulý židovskou stopou, kterou tu zanechala silná židovská komunita.

Cerekví projedeme od jihu na sever, kde se dostaneme do bývalé židovské čtvrti, a nemineme po pravé straně cesty zejména výraznou stavbu opravené synagogy, případně židovský hřbitov. Za Cerekví nás čeká dlouhá míle Pelhřimovskem až do Červené Řečice. Cesta po silnicích a silničkách zvlněnou polní krajinou není bez zajímavosti. Hned u sousední vesnice Stanovice se setkáme s vesnickou zástavbou typické „okrouhlice“. V Pachtově špejcharu na konci obce vlevo pak můžeme zastavit v malém zemědělském muzeu.

Za Stanovicemi dáme velký pozor při křížení frekventované silnice č. 19 a v Pejškově zahneme hned na začátku obce na Lipici. Tuto další vesnickou „okrouhlici“ protneme směrem na Bítětice k samotě nazvané Bacovská hospoda, snad dle někdejšího zájezdního hostince, a u Milotiček se k nám připojí cyklotrasa č. 1218, s níž už dorazíme do Červené Řečice. Někdejší (arci)biskupské město, jak by se Řečice dala vznešeně nazvat, se sice může chlubit znovu vráceným městským titulem, hlavní chlouba – renesanční zámek – ale teprve postupně vstává z časů zanedbávání ke svému dřívějšímu lesku a slávě.

Snad mu v tomto ohledu pomůže i titul národní kulturní památky. Po obkroužení zámku opustíme Řečici okolo kostela sv. Magdalény v doprovodu žluté turistické značky, která nás dovede k silnici a záhy k hladině přehrady Trnávka. Malebným zákoutím okolo přehrady snad neubere na kráse méně kvalitní cesta, po chvíli se však opět dostáváme na asfaltku, jež nás vede do osady Brtná. Výjezd od přehrady do kopců nás obrací k návratu do startovního města Pelhřimova.

Přes Svépravice a Pobistrýce sledujeme zpovzdálí údolí potoka Hejlovka, které překonáme u Krasíkovic. Na trase se nedržíme cyklistického značení, snad jen během posledního úseku k Raděnínu. Odtud můžeme pokračovat krásnou novou asfaltkou okolo Raděnínského rybníka, která naváže na cyklostezky v Městských sadech Pelhřimova. A to už jsme rovnou v centru města, kde se na naši návštěvu těší nezaměnitelně jedinečné Muzeum rekordů a kuriozit v Dolní bráně hradeb a všechna pelhřimovská strašidla na Masarykově náměstí… tedy pardon, v Muzeu strašidel tamtéž.

Vybavení

  • Rodiny s dětmi