Letohrádek sv. Vojtěch – perla mezi hotely v České republice se nachází na Vysočině u Počátek

Fotografie - Pavla BenešePřinášíme vám rozhovor s panem Pavlem Benešem, majitelem Letohrádku svatý Vojtěch a rodákem z Červené Řečice, který žije celý život na Vysočině. Z tzv. Smrčkovy vily u Počátek vybudoval unikátní hotel ve stylu první republiky, jehož koncept je v rámci České republiky ojedinělý.

Náročná obnova původní Smrčkovy vily včetně přilehlého parku probíhala v letech 2008 – 2014 a Pavel Beneš ji prováděl de facto svépomocí, za podpory své rodiny a přátel. Součástí provozu Letohrádku byla tři roky i expozice jednoho z nejznámějších českých pohádkových filmů „Tři oříšky pro Popelku“, kterou pan Beneš po dlouhých vyjednáváních a žádostech Státního hradu Švihov na tento hrad zapůjčil (expozice se v současné době nachází v tzv. Bílé baště hradu Švihov).

Svůj název nese Letohrádek po světci a patronu Země české svatém Vojtěchovi, po němž je pojmenován i jeden z počáteckých pramenů. Jedno z ramen tohoto pramene protéká právě parkem u Letohrádku, kde nalezneme i sochu svatého Vojtěcha.

Letohrádek již neodmyslitelně patří k městu Počátky a je cílem víkendových procházek na kávu či skvělý oběd nejen turistů, ale i místních. Je vyhledávaným místem hostů i svatebčanů z celé ČR a jeho součástí je i rozsáhlý park, kde můžete potkat daňky, pávy a různé domácí zvířectvo…

Dobrý den pane Beneši,

Děkuji za Váš čas v této nelehké době. Pevně doufáme, že Letohrádek ustál „karanténu“ v dobré kondici a budeme si moci zajít brzy opět na dobrý oběd, ubytovat se či uspořádat svatbu právě u vás.

Dobrý den.

Ano, situace a doba není lehká. Letohrádek a provoz jsme snad ustáli a vše přečkali ve zdraví.

Ojedinělý koncept prvorepublikového hotýlku s názvy pokojů podle soudobých hereckých hvězd, který jste zvolil, má velký úspěch. Za jeho nevšední atmosférou se k Vám opakovaně vrací řada hostů.

Ano, v roce 2018 jsme získali i celorepublikové ocenění ČS100 DestinaCZe 2018 jako nejoblíbenější místo spojené se 100. výročím založení naší republiky, v soutěži vyhlášené agenturou CzechTourism. Byli jsme mj. i partnery Kraje Vysočina v jeho kampani Vysočina Filmová a jsme držiteli prestižního ocenění hostů z webu svetubytovani.cz.

Co Vás vůbec vedlo k myšlence rekonstrukce ve stylu našich prvorepublikových hereckých hvězd?

Když jsem se Letohrádek rozhodl koupit, strávil jsem mnoho času s tehdejšími majitelkami, které zde vyrostly se svými rodiči, a bylo zmíněno:“ mezi známé rodičů patřil Vlasta Burian, který zde i několikrát přenocoval“. Proto vznikla myšlenka jednotlivé pokoje pojmenovat po hvězdách tehdejšího filmového plátna.

V této souvislosti se nelze dotázat, odkud se bere Vaše umělecké cítění? Vkus, s nímž jste dřívější tzv. Smrčkovu vilu zrekonstruoval, je skutečně patrný.

Nikdy jsem architekturu nestudoval, ale od mých 19 let mě velmi zajímala. Interiéry a park jsem si navrhoval sám podle svého citu. Za celkovou rekonstrukci Letohrádku jsem získal i ocenění Stavba roku Kraje Vysočina 2014 - čestné uznání za respektování ducha hravé a romantické architektury, což mi udělalo opravdu radost, že obnova Letohrádku se vážně povedla.

Budova Letohrádku má parametry nemovité kulturní památky. Potvrdili Vám tuto skutečnost památkáři a spolupracoval jste s nimi při rekonstrukci?

Už když jsem Letohrádek kupoval, nebyl památkově chráněný a s památkáři jsem nespolupracoval. Ale podle získaného ocenění jsme „památku“ zachránili.

Můžete nám prozradit, jak se dochoval vzácný interiér vily, i po jejím řadu let trvajícím rozdělení na nájemní byty?

Interiér vily se, de facto, až tak nezachoval. K současné podobě jsme se dopracovali pouze rekonstrukcí a objevením původních prvků. Zdivo, okna, dveře a schodiště jsme museli zbavit syntetických nátěrů, válečků a obložení. Vrátili jsme celému objektu původní art deco výmalbu a dřevěným prvkům jsme vrátili kouzlo přírodního dřeva.  Podařilo se nám dokonce vykoupit i část nábytku z původního vybavení Smrčkovy vily.

Vsadil jste i při provozu restaurace na tradici a dobové recepty? Vaše kuchyně je rovněž skvělá.

Ano, naše kuchyně vychází z původních receptur, například z kuchařek M. D. Rettigové. Držíme se klasické české kuchyně a sázíme na oblíbená jídla, jako třeba „Vepřovou kotletu Oldřicha Nového“. Pracujeme s místními dodavateli masa a zeleniny, abychom našim hostům nabízeli pokrmy pouze z čerstvých a převážně místních surovin.

Co dalšího chystáte pro své hosty?

Ve výhledu do budoucnosti je rozšíření ubytovací kapacity a expozice dobových dopravních prostředků. Letos se chceme zaměřit hlavně na to, aby si naši hosté pobyt u nás opravdu užili a odpočinuli si. Proto plánujeme nabídku pikniků a odpočinková místa s lehátky v přilehlém parku. V létě bude v provozu určitě i udírna a gril se specialitami.

Prozradíte, kde rostou v parku čtyřlístky? (pozn. Erb Letohrádku je tvořen čtyřlístky, které se mají vyskytovat na tajném místě v parku)

Neprozradím. Čtyřlístek si každý bude muset najít sám. Ale opravdu rostou :-).

Děkuji za rozhovor. Na místě je určitě i vyjádření úcty a díky za pomoc při podpoře cestovního ruchu v Počátkách a při rozvoji našeho města, k nimž provozem Letohrádku svatého Vojtěcha přispíváte.

Ať se Vám i Letohrádku nadále daří…

Pro Počátecký zpravodaj a Vysočina Tourism

Mgr. Miroslava Hromasová, Kulturní zařízení města Počátky

Hlavička zpravodaj - Počátky