S chutí do Velkého Meziříčí: zajeďte na rybí speciality, brusle i rozhlednu

Velmez Advent1_2Za rybími specialitami, na brusle či lyže, na rozhlednu nebo pěší túru údolím řek vyrazte do Velkého Meziříčí.

Vánočně vyzdobené Velké Meziříčí si užijí návštěvníci všech věkových kategorií. Uprostřed náměstí je umělé kluziště, takže děti se tu vyřádí za jakéhokoliv počasí. Pár metrů opodál je prima cukrárna pod radnicí, kde si dáte kávu či svařák se sladkým zákuskem k tomu. Jsou tu k dostání i vyhlášené Milovské perníčky. Stavte se i do kostela sv. Mikuláše a prohlédněte si krásný pohyblivý betlém.

VelmezPočasí zatím lyžování moc nepřeje, ale pokud se ochladí, nabídne vám Velké Meziříčí i parádní lyžovačku. Na Fajtově kopci nad městem je sjezdovka s umělým zasněžováním a na jejím vrcholu se tyčí rozhledna ve tvaru dvoušroubovice. Z ní přehlédnete malebné město v údolí, most Vysočina, nejvyšší na dálnici D1, jenž je technickou památkou, dva kamenné viadukty a širé okolí. Při dobré viditelnosti dohlédnete až do Alp.

Za rybími specialitami se zastavte v Jelínkově vile, která je od roku 2016 na gastromapě Lukáše Hejlíka. K oblíbeným jídlům v restauraci patří nepochybně rybí chipsy, ale samozřejmě tu dostanete na talíř ryby z vlastního chovu v jakékoliv úpravě. Je tu i minipivovar, takže zapít dobré jídlo douškem piva Harrach, oceňovaného na mnoha soutěžích, se přímo nabízí.

18248Vycházky údolím řek Balinky či Oslavy, jimiž vedou naučné stezky, vás okouzlí v každé roční době. Nesměřským údolím kolem Oslavy můžete dojít až do Tasova a zastavit se tam na farmě.  V její restauraci vám pro změnu nabídnou pořádný steak také z vlastního chovu.

A nezapomeňte na dárky či suvenýry z výletu. Ve Velkém Meziříčí seženete spoustu regionálních produktů. Mimo jiné třeba Alpu, čili tradiční francovku, která se vyrábí dle původní osvědčené receptury již od roku 1913. Je tu i prodejna s oleji z Petrávče, třeba kmínovým, koupíte tu i sirupy z Měřína. V nedalekém Křižanově zase dělají oleje Ze Stodoly. Nuže, máte z čeho vybírat.

Martina Strnadová
Vysočina Tourism