Zámky

Státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou

jaromerice1Zámek Jaroměřice nad Rokytnou patří k nejmohutnějším architekturám 1. poloviny 18. století u nás i v Evropě. Barokní podobu zámek získal v letech 1700-1737 za Questenberků. Projekt přestavby vypracoval známý rakouský architekt Jakub Prandtauer.

Číst více...

Zámek Žďár nad Sázavou

zamek-zdar-nad-sazavou-muzeum-nove-generaceHistorické centrum města Žďáru nad Sázavou se nachází v dnešním areálu zámku Žďár nad Sázavu, v místech bývalého cisterciáckého kláštera. Klášter dosáhl největšího rozkvětu a rozmachu v první polovině 18. století za správy opata Václava Vejmluvy, kdy také došlo k rozsáhlé barokní přestavbě. Přestavbu realizoval geniální architekt J. B. Santini.

Číst více...

Zámek Budišov

zamek-budisov3Ve 13. století vodní tvrz, od 16. století renesanční sídlo, od 18. století honosný barokní zámek – to vše byly v průběhu historie podoby budišovského zámku. Dnes nabízí zdejší zoologický depozitář návštěvníkům možnost prohlédnout si jedinečné přírodovědné sbírky Moravského zemského muzea. V místních historických interiérech proto nepotkáte bílou paní, ale vycpaného medvěda či lva.

Číst více...

Zámek Chotěboř

zamek-chotebor3V letech 1699–1702 nechal Vilém Leopold hrabě Kinský na místě gotické tvrze postavit čtyřkřídlé sídlo italského typu, obklopující ústřední dvůr. V roce 1837 pak panství přešlo sňatkem do rukou Dobrzenských z Dobrzeni, kteří jej vlastní dodnes. Jan Václav hrabě Dobrzenský byl spoluzakladatelem Městského muzea v Chotěboři. Od roku 1952 sídlí muzeum v chotěbořském zámku.

Číst více...

Zámek Úsobí

P7091313 DxO-3Zámek Úsobí byl za minulého režimu využíván jako LDN, od roku 1989 pak deset let chátral a zbyla z něho téměř ruina. V roce 1999 ho v dražbě koupila rodina Polákových a vlastními silami celý zámek zrekonstruovala. Pan Polák nastudoval historii zámku, obnovil minulým režimem zbourané zdi a zničené prostory, opravil se svými třemi syny doškovou střechu a čistě z vlastních prostředků vybavil celý zámek dobovým nábytkem, vybavením a dekoracemi.

Číst více...