Muzeum nové generace

Velký komplex zámku a kláštera ve Žďáru nad Sázavou má nezaměnitelný Santiniho otisk. V dnešní podobě tu lze najít historii skloubenou s moderním pojetím expozice.

Kontakt

ZÁMEK ŽĎÁR z.s.
Zámek 8/8
59102 Žďár nad Sázavou 2
region Žďár nad Sázavou
CZ26537516
49.581619, 15.936692Mapa
Volné pokoje
Období: léto, zima

Původní cisterciácký klášter byl založený v roce 1252 znojemským purkrabím. Na konci 17. století ho postihl velký požár a hned poté byl v 18. století přizván architekt Jan Blažej Santini-Aichl a další umělci. Kvůli dalšímu požáru pak místní opat poprosil Josefa II. o zrušení kláštera, takže od té doby už mluvíme o zámku. V jádru je bývalá opatská budova a část konventu gotická, hospodářské budovy prvního nádvoří jsou barokní. Posledními šlechtickými majiteli byla chlumecká linie hrabat Kinských.

Areál kláštera a zámku nabízí multimediální a kreativní muzeum, které pomocí příběhu ukáže atmosféru historie, života, tvořivosti i krásné přírody Žďárských vrchů. Díky audioprůvodci si každý projde expozici sám podle svých potřeb.

Prohlídkové okruhy

  • Muzeum nové generace, které je ověnčeno řadou cen, vypráví téměř 800 let starý příběh bývalého cisterciáckého kláštera. Jedinečné multimediální prvky vás i vaše děti doslova vtáhnou do děje. Dotýkat se a vnímat všemi smysly je u nás povoleno!
  • Po stopách Santiniho Prohlídky zámku s průvodcem můžete zažít po celý rok. Doslova v úžasu vás nechají Santiniho architektonické skvosty, prelatura s rozsáhlou nástropní malbou z 18. století, která doposud nemusela být restaurována nebo bazilika minor s druhou nejdelší chrámovou lodí na Moravě.
  • Za zdmi kláštera Vydejte se poznávat areál zámku, bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století. Skrze příběhy a architekturu se seznámíte s tím, jak areál i život v něm vypadal.
  • Galerie rodu Kinských Rodinná galerie mapuje v obrazech a dobových fotografiích historii rodu Kinských, současných majitelů zámku. Zjistěte, jak vypadal hrabě Radslav Kinský v dětství i na své svatbě s novomanželkou, gruzínskou princeznou Thamarou nebo kdo se účastnil historicky významných a společenských událostí odehrávajících se na žďárském zámku.
  • Zámecká kavárna disponuje novým uspořádáním, skvělou kávou a výbornými zákusky od lokálních dodavatelů. Vydejte se sem s počítačem "zabít" dopoledne, s dětmi posedět na horký nápoj nebo relaxovat na zámeckou terasu v letních měsících. 
  • Zámecký obchůdek Přívětivý obchůdek není jen suvenýr shop. Je plný regionálních výrobků a najdete zde i produkty od lokálních tvůrců. Keramika, papírnické zboží a další skvosty tak doplňují stálou nabídku turistických stálic.
  • Kulturní akce po celý rok Zámek je živé místo, kde se pořád něco děje. Nenechte si ujít Barevní Velikonoce, "Zahrady vyprávějí" s dvoudenním programem pro celou rodinu, letní mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance, Den venkova, který ukazuje přírodu a živou kulturu, která patří ke žďárskému zámku už od 13. století, podzimní Den dýní nebo dvoudenní Vánoce na zámku oslavující ducha Vánoc.                                       
  • Přístup do Muzea nové generace je bezbariérový. Ve dvoupodlažním objektu muzea je k dispozici bezbariérový výtah atoalety pro hendikepované návštěvníky.
  • Zámek také nabízí možnost ubytování.

Vybavení

  • Bezbariérový přístup

Otevírací doba:

květen – září: denně: 9:00 – 18:00

říjen – duben: úterý – neděle: 9:00 – 17:00

O svátcích otevřeno jako v běžný den aktuálního měsíce - pokud není na webových stránkách provozovatele uvedeno jinak.

Videogalerie