Zámek a Muzeum Vysočiny Třebíč (UNESCO)

Nepřehlédnutelnou dominantou Třebíče je renesanční zámek, který je od roku 2018 součástí komplexu památky UNESCO, stejně jako již dříve zapsaná bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť spolu s židovským hřbitovem. Zámecká expozice Muzea Vysočiny Třebíč nabízí pohled do historie i detaily života v regionu.

Kontakt

Zámek 1
67401 Třebíč 1
region Třebíč
49.216545, 15.873351Mapa

Život v Třebíči se začal psát díky benediktinským mnichům, kteří v roce 1101 postavili klášter. V patnáctém století se tu dokonce zastavil syn Jiřího z Poděbrad Viktorín, kterého obléhal uherský král Matyáš Korvín. V 16. století došlo k velké přestavbě kláštera na renesanční zámek a usadili se zde Valdštejnové, kteří pokračovali také v barokních úpravách.

Zámek leží v severozápadní části Třebíče nad levým břehem řeky Jihlavy. Zámecká budova je trojkřídlá a doplňuje ji románsko-gotická bazilika sv. Prokopa. V současné době zámek spravuje Muzeum Vysočiny Třebíč. Od roku 2013 nabízí čtyři prohlídkové trasy, jejichž součástí jsou i autentické zvuky nebo velkoplošné videoprojekce.

Prohlídkové okruhy

  • Svět neživé přírody – součástí jsou také moravské vltavíny
  • Svět portálů a bran – o klášterech od středověku do minulého století
  • Valdštejnové na Třebíči – zámecká expozice
  • Lidé. Místa. Osudy. – osobnosti regionu, příroda, řemesla a betlémy

Také budova předzámčí má svoji interaktivní výstavu, kterou provází historické postavy kronikář Jan Suchenius a kupec Francesco Calligardi. Vypráví o tom, jak se staví bazilika, jak vzniká město a jaká byla řemesla.

Foto: Vladimír Kunc, Muzeum Vysočiny Třebíč - Tomáš Bartůšek

Vybavení

  • Rodiny s dětmi

Otevírací doba:

září – červen: úterý – neděle: 9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00

červenec – srpen: denně: 9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00

Videogalerie

Přílohy a materiály